Návrh vadí především starším lidem. „Jsem proti tomu, aby nejezdila čtyřka. Mířím často na Zelný trh, jsem stará a pokud tudy nepojede šalina, budu tam muset chodit až ze Šilingrova náměstí nebo jinou trasou pěšky,“ komentovala Vladimíra Menšíková.

Omezení pravidelné dopravy po Masarykově ulici se obávají i někteří obchodníci. „Byl bych rád, kdyby alespoň v delších intervalech tramvaj zůstala zachovaná kvůli starším lidem, kteří mají s pohybem problém. Zrušení tramvají zhorší náš prodej, protože část zákazníků k nám dojíždí,“ svěřil se Jaroslav Drápal, který má v ulici prodejnu.

Provoz dopravních prostředků do měst podle urbanisty Osamu Okamury přináší každodenní život a podporuje jej. „Tramvaj je městotvorný prvek. Zpřístupňuje centra bezbariérovým způsobem starším či méně pohyblivým lidem. Určitě je to také lepší varianta než automobily nebo autobusy. I proto se na některá místa, například na pražské Václavské náměstí, tramvaje vrací,“ komentoval.

Průjezd centrem
- co: návrh na zrušení průjezdu Masarykovou ulicí tramvajových linek číslo 4 a 9 v létě
- kdy: příští rok
- aktuální stav: schválený záměr radní Brna-středu, omezení provozu zpracovává brněnský dopravní podnik
- kritika: obavy z komplikované cesty pěšky starších Brňanů, prodejců ze ztrát

Radní Brna-středu prozatím schválili pouze záměr omezení tramvajové dopravy v Masarykově ulici. „Čekáme, jak se vyjádří odborníci dopravního podniku a řeknou, jestli a v jakém rozsahu je omezení reálné,“ uvedl radní městské části pro dopravu Jan Mandát.

Důležité je pro něj zklidnění místa. „Když tudy jezdí jedna tramvaj každých pět minut, není to v pěší zóně úplně ideální. Vnímáme, že některým lidem může omezení vadit, proto jsme otevření diskuzi,“ uvedl.

Kromě úplného zrušení provozu tramvají v ulici v letních měsících je ve hře i možnost zachovat v ní alespoň jízdy historických vozů. „Mohly by kyvadlově jezdit mezi hlavním nádražím a Moravským náměstím,“ zmínil městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Do kdy zástupci dopravního podniku novou podobu provozu navrhnou, není jasné. Změna má platit od příštího roku.

PAVLA HLOUŠKOVÁ
SIMONA CHLUPOVÁ