VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protest zemědělců: doprava kolabovala na I/43 a u Rousínova

Jižní Morava /ANKETA A INFOGRAFIKA UVNITŘ/ – Silnice v Jihomoravském kraji se ve středu dopoledne staly pastí pro tisíce řidičů. Auta, která se nevyhnula trasám zemědělských protestů, zůstala uvězněná v několikakilo­metrových kolonách i přes dvě hodiny. Objet šňůry nákladních aut a traktorů s vlečkami bylo často nemožné.

23.5.2012 47
SDÍLEJ:

Protesty v Brně se obešly bez větších komplikací. Zemdělci se zdržovali v okolí Slatiny.Foto: DENÍK/ Attila Racek

Doprava začala houstnout kolem deváté ráno. Jedna z prvních kolon se vytvořila na silnici I/55 směrem ze Strážnice na Břeclav. Vyplnily se také odhady policie, když začala doprava kolabovat na Blanensku na trase I/43 ve směru na Brno u černohorského lesa a před obcí Lažany. „Je to totálně zasekané, je lepší tam nejezdit," komentoval dopravní situaci řidič Libor Hladil.

Největší zdržení pocítili pravděpodobně řidiči, kteří se vydali na silnice Vyškovska. Doprava tam kolabovala v Rousínově i ve směru od Vyškova. Ti, kteří do kolony dojeli, to vzdali a vraceli se zpět do Komořan, přestože se situaci snažili usměrňovat policisté.

Protestů se na jihu Moravy zúčastnilo nakonec víc zemědělců, než organizátoři čekali. Dopravu zpomalovaly asi dvě stovky traktorů s vlečkami, nakladačů a kamionů. „Ujeli jsme asi třicet kilometrů. Trasu jsme trochu zkrátili, protože jsme jeli pomaleji. Dvakrát na nás zatroubili řidiči kamionů, ovšem možná to byl pozdrav," řekl účastník protestu Vlastimil Michalík, který projížděl okolo Mikulova. Akce skončila v jedenáct hodin dopoledne a doprava se rychle vrátila do normálu.

Zemědělci protestovali proti plánované spotřební dani na víno a zrušení dotované zelené nafty. „Od dubna žádáme vládu, aby s námi o chystaných změnách diskutovala a stále bez odezvy. Rozhodli jsme se pro tento způsob protestu, aby si lidé všimli, že v zemědělství není něco v pořádku a zároveň, abychom způsobili co nejmenší újmu," vysvětlil šéf blanenské agrární komory Kamil Vystavěl.

Středeční protesty však vládu neobměkčily a ve stejnou chvíli, kdy traktory blokovaly silnice, zrušení zelené nafty i zdanění vína schválila. Zemědělcům se tak přestane vracet šedesát procent spotřební daně z nafty, kterou spotřebují při své práci. Znamená to, že zaplatí o jedenáct korun na litr pohonné hmoty navíc. Spotřební daň z vína začnou platit od roku 2014.

I přes vládní rozhodnutí se zemědělci nevzdávají. „Naše další akce budou citelnější. Nevíme ještě, jestli budeme blokovat dálnici D1 a vjezdy do velkých měst nebo třeba zasypeme některá ministerstva slámou a hnojem," navrhoval Vystavěl.

Policie nemusela v souvislosti s protestem řešit žádnou dopravní nehodu. Do protestu zasahovali jen v případech, kdy se kolony natáhly na několik kilometrů. „V místech, kde to bylo možné, vždy pozastavili kolonu zemědělských strojů, aby je za nimi jedoucí vozidla mohla předjet," popsala mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Místa, jimž by se měli řidiči ve středu raději vyhnout


PROTESTY JSME PRO VÁS SLEDOVALI ONLINE Z NĚKOLIKA MÍST JIŽNÍ MORAVY

ONLINE

11:20 - KONEC ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

11:18 - Zemědělské stroje už jsou ze silnice I/43 pryč. Když chtěl minutu po jedenácté hodině řidič traktoru z kruhového objezdu u Černé Hory odbočit na I/43, aby se mohl vrátit na základnu v Bořitově, policisté už mu to nedovolili. Musel po okresní silnici.

11:06 - Jeden z řidičů za kolonou to u Rakvic nevydržel, agresivně začal se svou žlutou dodávkou předjíždět jedno vozidlo za druhým, dělal myšky a dobrždoval, čímž okamžitě zaujal pozornost policejního doprovodu kolony. Policisté za ním okamžitě vyrazili i se sirénami a snažili se ho zastavit. Řidič dál ujížděl, až nám zmizel z dohledu. Policistům ale zřejmě neujel. To bylo snad jediné vzrušení na trase zemědělců z Břeclavska.

11:00 - V jedenáct hodin protestní výjezd zemědělců na Hodonínsku jistě neskončí. Kolona, která se vydala směrem na Hodonín má totiž zdržení a v jedenáct hodin bude teprve u Petrova. Řidiči na traktory na silnici tedy narazí ještě po jedenácté hodině. Časy tedy byly spíše orientační.

10:57 - Kolona na Břeclavsku už se blíží ke svému cíli u Rakvic. Kvůli časovým prodlevám zůstaly nakonec dopravních problémů ušetřené jak Velké Bílovice, tak Moravský Žižkov.

10:56 - Desítky přihlížejících diskutují nad protesty zemědělců v Rousínově na Vyškovsku. Doprava ve městě několik desítek minut stála. Zhruba třicítka traktorů a dalších strojů se otočila na kruhovém objezdu na okraji města a vrací se zpět směrem na Vyškov. Mezi Rousínovem a Komořany dopravu usměrňují policisté.

10:47 - Akci v brněnské Slatině podle Aleše Holase z brněnské agrární komory rozpustila policie. "Jeden z projíždějících řidičů si protest natáčel na kameru a udával ty zemědělce, kteří měli třeba špatně čitelnou poznávací značku. Policisté je pak museli kontrolovat na parkovišti," sdělil Holas.

10:45 - Situaci na silnici I/43 koriguje pět policejních hlídek. „Nejhorší situace byla před Lipůvkou, u Lažan a v úseku černohorského lesa, tam se tvořily nejdelší kolony," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová. Nejhustší doprava na silnici byla zhruba do půl jedenácté, teď provoz pomalu slábne.

10:43 - Na Hodonínsku neposlali zemědělci do protestů jen traktory, ale i další zemědělskou techniku a nákladní automobily. Ty označují vlajky akce.

10:31 - Za Hodonínem se frézuje silnice. I proto se organizátoři protestu dohodli s policií, že své stroje nebudou točit až u odbočky na Prušánky, ale už u odbočky na Dolní Bojanovice. Pokračovat budou zpět na Strážnici.

10:27 - Doprava v Rousínově na Vyškovsku kolabuje.  Ve směru od Vyškova stojí kolona popojíždějících aut. Ti, kteří do kolony dojíždí, to vzdávají, otáčejí svá auta a vrací se do Komořan.

10:26 - Vladimír Vaněk z Klepačova jako majitel autodopravy brázdí silnice na Blanensku denně. „Dnes naštěstí na silnici I/43 vůbec nejedu, bylo by to o nervy. Podle mě blokáda nic neřeší, doplatí na ni jen obyčejní lidé, kteří třeba pojedou do práce. Jsem určitě pro jinou formu protestu," sdělil.

10:23 - Protesty v brněnské Slatině pomalu končí a zemědělci tamní Hviezdoslavovu ulici opouštějí. Akce se obešla bez vážnějších komplikací.

10:22 - Policie zastavila dopravu v Řipské ulici a od Líšně. Nechala protestující projet. Vytvořily se sice menší kolony, ale do pár minut zmizely.

10:21 - Technika jedoucí ze Strážnice do Hodonína již dorazila na místo. Traktory se vrátí do podniků.

10:17 - U Krhova ve směru  na Brno doprava houstne, přibylo hlavně kamionů. Kolona zemědělských strojů už dojela až do Lipůvky. Řidič Libor Hladil upozorňuje na to, že největší zácpy se tvoří ve směru na Brno v oblasti černohorského lesa a před obcí Lažany.  „Je to tam totálně zasekané, je lepší tam nejezdit," doporučuje.

10:16 - Poklidnou formu protestu zvolili i zemědělci z okolí Chvalovic na Znojemsku. Do vinice naproti vinařské firmě Ampelos u silnice I/38 ze Znojma na Vídeň postavili čtyři traktory s vlajkami a transparentem Protest zemědělců. Jednotlivá místa, kde zemědělci na Znojemsku protestují objíždí předseda znojemské agrární komory Pavel Vybíral. „Zatím se vše odehrává tak, jak jsme se dohodli, tedy v poklidu a bez omezování dopravy. Postupně objíždím jednotlivá stanoviště, akci vyhodnotíme po jejím skončení v jedenáct hodin," sdělil předseda.

10:15 - Kolona zemědělských strojů dorazila do centra Břeclavi. Tady už si ji převzali policisté, kteří se jí budou snažit ulehčit průjezd městem.

10:14 - V Brně se protestní akce pomalu chýlí ke konci. Zemědělci projedou po páté kruhový objezd ve Slatině a pak akci ukončí.

10:10 - Zhruba dvacítka traktorů s vleky právě dorazila do Rousínova na Vyškovsku, kde se mají pohybovat v okolí kruhového objezdu na okraji města u areálu společnosti EDP směrem na Slavkov u Brna. Kolona se tvoří ve směru od Vyškova a sahá až ke Komořanům. Motoristé jedou krokem.

10:03 - Řidiči se v kolonách ve Hviezdoslavově ulici v brněnské Slatině zdrží zhruba čtvrt hodiny. Za pomalu popojíždějícími zemědělci čekají i linkové autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy. Někteří podráždění řidiči kolonu nebezpečně předjíždějí. V koloně protestujících je celkem jedenadvacet vozů. Nejvíce je traktorů s vlečkou, menších traktorů, asi dva náklaďáky. Projíždějící záchranku pustili řidiči před sebe.

10:01 - K protestu se připojil například Petr Ševčík ze Zemspolu Sloup. „Má to smysl, musíme se ozvat, nic jiného nám nezbývá. Zemědělci jsou totiž biti neuvěřitelným způsobem, něco se musí změnit. Když zelená nafta funguje v Evropské unii, tak nevím, proč by nemohla u nás, taková politika je pro nás likvidační. Vždyť my naftu propálíme na polích, ne na silnicích," vysvětluje zemědělec.

9:55 - Kolona zemědělců projela Podivínem a přes Lednici se blíží do Břeclavi. Předjíždí se obtížně, ale zkoušejí to nejen osobní auta, ale i kamiony. V Břeclavi jsou na kolonu připravení. Před městským úřadem postávají policisté, kteří jsou připravení řídit dopravu, jakmile se kolona dostane do centra.

9:53 - Do Krhova právě dorazila výprava sedmi strojů ze Sebranic. U benzinové stanice se otáčejí a jedou směrem na Letovice. Podle policejní mluvčí Petry Vedrové zatím ze silnice I/43 není hlášená žádná nehoda.

9:52 - Ve Vracově na Hodonínsku se kolona zásadně zmenšila. Řidiči totiž v domnění, že si pomohou, odbočili na silnici vedoucí na Hodonín. Tam na ně ale čeká druhá vlna protestujících zemědělců, kteří jedou ze Strážnice na Břeclav.

9:45 - Soukromí zemědělci z okolí postavili šest traktorů se státními vlajkami, nápisy a velkým transparentem „Protest zemědělců" na odpočívadlo u známého motorestu před Vranovskou Vsí u silnice I/38. „Budeme tu stát podle plánu, tedy do jedenácti hodin. Dopravu nijak omezovat nebudeme. Někteří řidiči nás zdraví troubením, najdou se ale i takoví, kteří nám ukazuje zdvižený prostředníček," uvedli protestující. Doprava na hlavním tahu na Jihlavu je na Znojemsku nadále plynulá. Situaci v terénu sledují i dopravní policisté. Podle krajské mluvčí Petry Vedrové nemuseli zatím na Znojemsku řešit žádné problémy

9:44 - Zemědělci dokončili první okruh mezi kruhovým objezdem v brněnské Slatině a nedalekým obchodním domem Lidl. Jedou rychlostí asi patnáct kilometrů v hodině. Protesty v Brně se zatím oproti původním plánům omezily pouze na Hviezdoslavovu ulici a na kruhový objezd ve Slatině.

9:39 - Směrem k Tišnovu jede po I/43 řidič Petr Šmeral, který se zastavil na benzince v Krhově. „Protest zemědělců mně nevadí, fandím jim. Ať si někdo zkusí podnikat jako oni, když jim všichni hází klacky pod nohy. Já silnici I/43 objedu po okresních silnicích, stejně je to tudy často rychlejší než po hlavním tahu, kde jsou problémy s provozem i bez blokád," míní řidič.

9:38 - Zemědělská technika z Veselí nad Moravou a okolí už dorazila i do Bzence. Za několika traktory, které na místě jsou, už je několik kilometrů dlouhá fronta. Řidiči se tam musí obrnit trpělivostí, protože mohou jet maximálně na rychlost číslo dva. Zemědělci jedou směrem na Vlkoš, odkud se vydají na Žarošice.

9:37 - Pět traktorů postavili zemědělci z okolních podniků k silnici I/53 poblíž Lechovic na Znojemsku. Na technice visí transparent „Protest zemědělců" a vlaje státní vlajka. V souladu s rozhodnutím regionální agrární komory stojí stroje mimo vozovku a nijak nebrání plynulému provozu.

9:36 - V Bučovicích na Vyškovsku jedou zemědělci po silnici I/50 ve směru na Slavkov u Brna. Zhruba deset traktorů a nákladních aut se pohybuje rychlostí asi dvacet kilometrů za hodinu, za nimi se tvoří kolona v délce asi tří kilometrů. Kolona dorazila i do Tučap. Na celé silnici z Vyškova do Rousínova nejsou zatím vidět žádní policisté, dopravu brzdí necelá dvacítka traktorů s vleky. Mnoho řidičů se je přesto snaží předjet, vznikají tak kolizní situace.

9:34 - Policisté zemědělské stroje na silnici I/43 provází na motorkách i v autech. V kopcích a na rovnějších úsecích silnice kolonu vždycky zastaví a nechají auta projet. Protože aut nejezdí moc, tak se v obou směrech za sebe naskládá vždycky pár desítek aut.

9:31 - Na příjezdu od brněnské Líšně se začíná tvořit kolona. Jednomu z řidičů přímo na kruhovém objezdu vyvřela voda z chladiče. Zvládl ale odjet. Vzniká asi dvě stě metrů dlouhá kolona ve směru na Vyškov.

9:30 - Traktory poprvé projely kruhovým objezdem v brněnské Slatině. Někteří řidiči v protisměru na zemědělce mávají, jiní ukazují neslušné posunky. Většina si jich ale nevšímá. Protestující v Brně projeli slatinský kruhový objezd a pokračují Hviezdoslavovou ulicí. Policisté odklánějí dopravu do ulice Řípské.

9:27 - Nad situací na silnicích dohlížejí na Hodonínsku dopravní policisté. Podle mluvčího hodonínských policistů Petra Zámečníka hlídky situaci monitorují a případné problémy budou řešit na místě. „Pokud někde vznikne problém, budou řidiče směrovat na objízdné trasy. Samozřejmě ale sledují i dopravní přestupky řidičů zemědělské techniky, které budou na místě řešit," sdělil Zámečník s tím, že u Petrova už hlídky hlásí patnáct projíždějících traktorů, za kterými se tvoří kolony automobilů. Celý had se pohybuje směrem na Hodonín.

9:25 - Od Bořitova směrem na Letovice pomalu jedou traktory s návěsy, na kterých jsou cedule s nápisy protestní akce agrární komory za zelenou naftu a tiché víno. Řidič šedého auta, který právě minul kolonu, protestujícím hrozil výraznými posunky.

9:21 - Kolona traktorů v Brně - Slatině se dala do pohybu. Na zdejší kruhový objezd vyjel první stroj.

9:20 - Kolona traktorů už se blíží od Vyškova po silnici na Rousínov k dalším zemědělcům čekajícím u hotelu Allvet. "Když nebudeme nic dělat, tak se nic nezmění, takže si myslím, že nemáme moc na vybranou. Doufáme, že to pomůže, ale jestli to tak skutečně dopadne, to je ve hvězdách," podotkl jeden z čekajících zemědělců z Drnovic.

9:17 - Podle předsedy představenstva Okresní agrární komory Blansko Kamila Vystavěla se na Blanensku k protestu připojilo pětatřicet strojů. Ty silnici I/43 blokují na šesti různých místech. Dvě skupiny strojů vyjely z Letovic, dvě z Bořitova, další z Lysic a ze Sebranic. Kolonu zemědělských strojů, která vyjela od Lysic, policisté v kopci u Krhova stopli a umožňují autům projet.

9:15 - Jen pár minut stačilo k tomu, aby se u Strážnice na Hodonínsku utvořila kolona, která zablokovala silnici I/55 směrem ze Strážnice na Břeclav. Zemědělci vyrazili od Strážnické brány. Kolona vede až k obci Petrov. Řidiči, kteří se jí chtějí vyhnout, tak musí volit objízdné trasy.

9:12 - Zemědělci by měli dorazit na kruhový objezd v brněnské Slatině asi za pět minut. Kolonu tvoří přibližně pětadvacet vozů, jsou mezi nimi i osobní auta. Dopravní komplikace se ale zatím neprojevily. Na protest zde dohlíží dvě policejní hlídky.

9:10 - Přesně v devět hodin vyjely tři traktory s návěsy například ze Zepa Bořitov směrem na Letovice na Blanensku. Doprovází je policisté. Pokud bude kolona už příliš dlouhá, tak ji podle sdělení jednoho z nich zastaví a umožní autům projet.  Provoz je zatím minimální.

9:00 - Traktory a nákladní auta z Tvarožné právě vyjely

8:59 - Na Hodonínsku je zatím klid. Hlavní tah z Břeclavi na Strážnici, kudy mají traktory nespokojených zemědělců jet, zatím zažívá normální každodenní provoz. Redaktor Hodonínského deníku zatím nepotkal traktory ani ve Strážnici, kde je výchozí místo protestní akce. Do Strážnice se tak zemědělci sjedou pravděpodobně po méně frekventovaných cestách.

8:58 - Na protesty se chystají také zemědělci z Tvarožné na Brněnsku. Na asi dvacítku traktorů a nákladních aut vyvěšují české vlajky a nápisy "protest zemědělců". "Před devátou hodinou vyrazíme na kruhový objezd v brněnské Slatině. Budeme pomalu projíždět po Hviezdoslavově ulici," sdělil Aleš Holas z Okresní agrární komory Brno - město a Brno - venkov. Podle jednoho ze účastníků protestu možná blokáda skončí už v deset hodin.

8:55 - Na polní cestě u kasárenské křižovatky silnice I/53 nad Znojmem zastavují zemědělci postupně pět traktorů. Na dvou vlají státní vlajky. Zemědělci stroje seřadili vedle sebe asi padesát metrů od silnice, provoz proto nijak neomezují. Provoz na hlavním tahu na Moravské Budějovice a Jihlavu je u Znojma zatím naprosto plynulý.

8:54 - Zemědělci se scházejí v Rakvicích. Kromě traktorů přijeli i s dodávkami už ve čtvrt na devět ráno. Přijeli z Valtic, Kobylí, Moravského Žižkova, Sedlece. Lepí si papíry s protestem na skla traktorů. Na místě jsou dvě policejní auta. Budou uvolňovat křižovatky.

8:53 - Zemědělci se na protesty chystají také v Rostěnicích na Vyškovsku. "Určitě se zúčastníme, pošleme několik strojů a vyrazíme směrem na Rousínov," řekl agronom Zemědělského družstva Rostěnice Pavel Šlimar. Momentálně čekají na trase z Vyškova do Tučap, aby se připojili ke kolegům, kteří vyjeli z Pustiměře.

8:48 - Před půl devátou neměly policejní hlídky hlášený žádný provoz strojů na silničním tahu I/43 na území Blanenska. „Na místa, odkud budeme vyjíždět, se přemisťujeme po okresních silnicích. S blokádou začneme až v devět hodin," uvedl Libor Dvořák z Agrospolu Knínice. Z tohoto družstva budou silnici I/43 pomalou jízdou blokovat dva traktory, které vyjedou z Letovic.

8:43 - Na dálnici D1 z Vyškova do Brna i na okresní silnici z Pustiměře do Rousínova, kde byly protesty zemědělců nahlášené, je zatím klid a obě trasy jsou plně průjezdné. Před několika minutami však z Pustiměře vyrazilo asi dvacet traktorů, které se vydávají směrem na Vyškov.

Autor: Petra Kozlanská

Zkomplikovaly vám protesty zemědělců středeční cestování?

ANO

6 %

NE

94 %

Hlasovalo: 111

Anketa byla ukončena

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 47
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Debata k sociálnímu bydlení, která se konala v Dělnickém domě v brněnských Židenicích.

Slušní lidé se utkali v duelu s Žít Brno. Pernica z debaty nakonec vycouval

Ilustrační foto
8

Křižovatka na Staré dálnici u obory je hotová. Semafory otestují za provozu

Okradli pacienta v onkologickém ústavu i důchodce. Policisté po dvojici pátrají

Brno /VIDEO/ - Okradli důchodce v brněnských Židenicích o peněženku se čtyřmi tisíci korun, stejná dvojice potom vytáhla ženě v Masarykově onkologickém ústavu z kabelky mobil. Zloděje při prvním činu natočily bezpečnostní kamery a policisté tak nyní pátrají po jejich totožnosti.

Záviděla jí slavného manžela a znásilnění si vymyslela, prohlásila svědkyně

Brno - Případem bývalého boxera a olympionika Ľudovíta Plachetky se opět zabýval Krajský soud v Brně. Na osm let odsouzený muž má naději, že soudní řízení obnoví. Nová svědectví, která zazněla v jednací síni v úterý, případ moc neosvětlila. Předseda senátu Aleš Novotný tedy jednání o obnovení řízení odročil.

Neozvala příbuzným, kamarádům a nepřišla do práce. Po Slovence pátrají policisté

Brno - Do Brna se přistěhovala za prací, na začátku listopadu tam však přestala chodit. Neozývá se ani příbuzným na Slovensku, do pronajatého bytu v Králově Poli se nevrátila. Po šestadvacetileté, přibližně 180 centimetrů vysoké štíhlé brunetce pátrají kriminalisté.

V Brně přibyde stovka startovacích bytů. Radní je plánují postavit do tří let

Brno - Studovat, po škole si najít práci v Brně a zůstat ve městě nastálo. Takovým plánům chce dát zelenou náměstek brněnského primátora Petr Hladík. Jak v pondělí oznámil, ve městě přibyde stovka startovacích bytů. Potřeba je jich tisíc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT