Projekt měla původně na starost společnost s ručením omezeným CEITEC, která neměla nárok na evropské dotace. Proto vzala projekt biologicko-chemicko-lékařského centra pod svou ochranu brněnská Masarykova univerzita.

„Podmínky dotačního programu se totiž změnily a projekt už nemůže předložit žádná společnost s ručením omezeným,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Podle něj musí o dotace žádat ty instituce, které na něm pracují. Proto většinu peněz dostane Masarykova univerzita. „I nadále s námi však stejným dílem spolupracuje i Vysoké učení technické,“ dodal Fiala.

Obě brněnské vysoké školy chtějí dokázat, že CEITEC má smysl a je možné jej přes předchozí pochyby dostavět. „Evropské unii a ministerstvu školství musíme dokázat, že je projekt reálný. A dostane dostatek peněz z fondů a vědeckých grantů,“ řekl rektor Vysokého učení technického Karel Rais.

Institut má podle původních plánů pomáhat Brnu i jižní Moravě. „Projekt přinese více než šest set pracovních míst pro jižní Moravu a region bude pro zahraniční investory zajímavější,“ sdělil ředitel CEITEC Tomáš Hruda.

Pokud projekt uspěje v konkurenci dalších pěti českých programů, bude v Brně jedno z největších biomedicínských pracovišť v Evropě.

Tereza Bartošíková