Výherce s ním následně stráví jeden den, během kterého mu pomůže s prací. „Se současným hejtmanem pojede například na pracovní schůzky. Pomyslně povede celý kraj, aby si opravdu zkusil, co funkce obnáší.” vysvětlil organizátor akce Jindřich Svoboda.

Téměř půl roku studenti pracovali na zpracování okruhů, které by se jako hejtmani snažili zlepšit. Často se nápady týkaly školství, dopravy nebo kultury. „Někteří zmínili věci, které mají opravdu smysl. Opakují se tu ale i chyby, které známe z opravdového politického světa. Tím je třeba snaha pokrýt příliš velké množství témat,” zhodnotil výkony soutěžících člen komise Otto Eibl.

Kromě tvorby volební kampaně měli žáci také šanci v průběhu školního roku rozvíjet své dovednosti. Zúčastnili se proto školení na některých fakultách Masarykovy univerzity i v České televizi. „Soutěžící si osvojili schopnosti politického marketingu. Naučili se také, jak lépe prezentovat svoje názory nebo vystupovat na veřejnosti,” přiblížil Svoboda.

Známé tváře z motosportu se potkaly na focení vizuálu pro Motosalon.
Polívka a další míří do Brna na Motosalon. Matásek vyjel na vespě

Finále předcházela debata hlavních kandidátů, která simulovala skutečnou předvolební debatu.

Do letošního ročníku se přihlásili zájemci z dvanácti středních škol. Soutěž organizuje tým studentů z brněnského Gymnázia Vídeňská. První ročník uskutečnili už v roce 2016, pak ovšem akci na několik let přerušili. Opětovně ji uspořádali až minulý rok.

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová