V ulici Arne Nováka se v pátek scházejí lidé, aby zapálili svíčku za mrtvé a vyjádřili soustrast pozůstalým. Oficiální pietní setkání se bude konat před fakultou o páteční třetí hodině odpolední. 

Jednou ze studentek, která akci pomáhala organizovat, je Jana Kolafová. „První svíčku dala na místo pracovnice knihovny filozofické fakulty už kolem páté večer. My studenti jsme si na sociálních sítích napsali, že bychom se rádi sešli a zařídili v Brně vzpomínku a pietní místo,“ popsala Kolafová.

Střelba v centru Prahy 21. prosince
Důkaz hrdinství? Muž lákal střelce z fakulty na sebe, aby zachránil jiné

Studenti brněnských vysokých škol, mezi kterými byli kromě studujících Masarykovy univerzity i ti z Mendelovy univerzity nebo VUT, se sešli před fakultou o čtvrt na sedm. „Bylo nás tam asi třicet. Povídali si o tom, co se stalo, zjišťovali jsme, jestli jsou všichni naši kamarádi a známí v pořádku,“ vylíčila studentka.

Na pietní místo v pátek dopoledne přišel zapálit svíčku i Jakub Jedlička. „Zasažení byli samozřejmě naši kolegové. Nemyslím si ale, že bychom od této chvíle měli žít ve strachu, že na nás zaútočí nějaký šílenec,“ myslí si Jedlička.

Zástupci Masarykovy univerzity mezitím vyhlásili sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu lidí, které útok zasáhl. Zájemci mohou přispět přes internet.

Soustrast vyjádřil pozůstalým i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. „Vím, že tento šílený a naprosto neospravedlnitelný čin zasáhl silně emočně také mnoho mých přátel, kolegů i spoustu našich studujících, kteří spontánně vytvořili u naší filozofické fakulty pietní místo za všechny oběti pražské katastrofy,“ uvedl Bareš ve vyjádření.

Brněnský biskup Pavel Konzbul tuto sobotu v patnáct hodin v katedrále svatých Petra a Pavla odslouží za oběti zádušní mši. „Zvu všechny, aby přišli do tohoto společenství modlitby a sdílení zármutku,“ vybídl biskup.

Vrah ve čtvrtek na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze zabil čtrnáct lidí a desítky zranil. Sám při útoku zemřel.

  • Podívejte se, jak to vypadá na pietním místě v Brně
Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

O aktuálním vývoji tragické události čtěte TADY