PARTNERSKÁ ZEMĚ ČÍNA. Novinkou letošního veletrhu bude Čína jako partnerská země. „Už loni se zde prezentovali Číňané, ale jen z provincie Hebei. Tentokrát půjde o zastoupení víc než deseti provincií a měst z celé Číny, které zaštiťují nejvyšší představitelé," vysvětlil mluvčí brněnského výstaviště Jiří Erlebach. Číňané si pronajali dva pavilony, ve kterých se představí na sto padesát společností. „Bude to nejrozsáhlejší účast partnerské země v historii, představí například ultralehké drony," řekl Erlebach.
VRACÍ SE ÍRÁNCI. Po dlouhé době se do Brna vrací prezentace Íránu. „Nebyli tu pětadvacet let," sdělil mluvčí. Představí se také dalších čtyřiatřicet zemí světa. Letošní ročník bude větší než ostatní v uplynulých pěti letech. V sudých letech se totiž ke strojírenskému veletrhu přidávají také další, jako je například veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT. Celá výstavní plocha je už obsazená. „Bohužel na rozdíl například od zemědělského veletrhu Techagro nemůžeme tak moc využívat i venkovní plochy," prohlásil Erlebach.
VE ZNAMENÍ ROBOTŮ. Loňským tématem veletrhu byla průmyslová automatizace. „Za hlavní oblast jsme ji vyhlásili i letos," uvedl ředitel veletrhu Jiří Rousek. Na výstavě bude k vidění řada automatů.
Největšího, jakého kdy vyrobila, představí například firma ABB. „Má dosah tři a půl metru a dokáže pracovat s břemeny o váze až jedné tuny," popsala za společnost ABB Lucia Sekerešová.
K vidění ale bude také ještě silnější robot. „Zvládne největší zátěž na celém světě, konkrétně až 2,3 tuny," doplnil mluvčí Erlebach. Robota vyrobila japonská společnost Fanuc. Předchozí verze měla nosnost o šest set kilogramů nižší.
LETECKÝ SIMULÁTOR. Každoročně vystavuje na strojírenském veletrhu i brněnské Vysoké učení technické. Před čtyřmi lety sklidila univerzita úspěch se svým leteckým simulátorem, letos představí novou verzi. „Odborníci z fakulty informačních technologií ho rozpohybovali, simulace je tak víc autentická," sdělila mluvčí školy Radana Kolčavová. Fakulta strojního inženýrství představí také poslední model studentské formule Dragon 6.
Brněnská technika se věnuje také výzkumu ve zdravotnictví. „Na fakultě strojního inženýrství vyvinuli jeden z nejdokonalejších modelů plic na světě. Vědci na nich zkoumají proudění aerosolů. Jednou by tak mohlo být možné například inzulín místo injekcí vdechovat. Podobně by se daly léčit i plicní nádory," doplnila mluvčí univerzity.
Na brněnský strojírenský veletrh každoročně dorazí desítky tisíc návštěvníků. Podle průzkumu pořadatelů se až tři čtvrtiny z nich podílejí na rozhodování ve svých firmách. Podle loňské závěrečné zprávy také třetina vystavovatelů na veletrhu uzavřela nebo rozjednala obchodní smlouvy.