O Šmigule se říká, že její plody jedli už napoleonští vojáci. Koruna stromu je svázaná ocelovými lany a i přesto stále plodí. Je oblíbeným místem pro vycházky a spousta zamilovaných si u ní vyznává lásku. Lípa pod Holým kopcem je pak místem konání společenských akcí a mší.

Brněnský smrk v Ramešově ulici se do finále probojoval díky své úctyhodné velikosti. „Návrh podporuje široká komunita občanů a jsou rádi, že zde vzkvétá krásná přírodní zahrada namísto nové výstavby, která zde měla vzniknout,“ sdělila Monika Navrátilová z brněnského odboru životního prostředí, který strom do soutěže přihlásil.

Frekventovanou brněnskou stezku Zouvalka čekají opravy. Důvodem je výrazný nárůst počtu chodců i cyklistů.
Více chodců a cyklistů, větší zátěž pro Zouvalku. Brněnskou stezku čekají opravy

Krásy jihu Moravy budou zelení pamětníci reprezentovat mezi dalšími devíti porosty. „Anketa Strom roku hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Jejím cílem je podporovat péči o staré, významné a ohrožené stromy. Díky grantům pro zapojené finalisty organizátoři chtějí také podpořit výsadbu nových stromů do české krajiny a měst pod hlavičkou celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost,“ uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.