Stromy mají zelené kmeny, říká zoolog Dolinay o Madagaskaru
Brno - Madagaskar je zemí, kde se věda vrací o sto let zpět. Pořád je možné tam najít nové druhy živočichů a rostlin. „Člověk se prochází po lese a otázky, co by se dalo studovat, se na něho hrnou samy," popisuje student zoologie na brněnské Masarykově univerzitě Matej Dolinay.
Na Madagaskaru strávil v zimě pět týdnů. „Je to unikátní místo. Ostrov byl osmaosmdesát milionů let oddělený od zbytku světa. Vyskytují se tam proto druhy zvířat, které jinde nejsou. Proto jsem se tam chtěl dostat jako vědec," vysvětluje třiadvacetiletý muž.
Mezi osmnáct studentů z celého světa, kteří se tam vydali, se dostal přes Tropical Biology Association sídlící na univerzitě v britské Cambridgi. Vyřizování potřebných dokumentů a shánění peněz mu trvalo rok.
Dostal se do rezervace Kirindy Forest na západě ostrova. „Je to něco úplně jiného než Evropa. Osm měsíců je tam sucho, kterému se zvířata a rostliny musí přizpůsobit. Třeba se zahrabou pod zem nebo mají zásoby tuku v ocasech a některé stromy mají zelené kmeny, kterými získávají energii ze slunce," popisuje.
Rezervaci vlastní lesnická společnost. Vytvořila v ní cesty, po nichž se v minulosti pohybovaly těžařské stroje. S lidskými zásahy do přírody souvisel i hlavní výzkum Dolinaye. „Sledoval jsem, jak často a kde napadají dravci ptačí hnízda. Podle výzkumů v mírném pásmu ničí víc hnízd v místech, která ovlivnil člověk. To se nám potvrdilo i na Madagaskaru. Predátoři tam napadali hnízda o polovinu častěji," vysvětluje. Výsledky výzkumů chce publikovat v odborném časopise.
Na ostrov by se chtěl v budoucnu vrátit. „Snažím se, abych o něm mohl psát i disertační práci," dodává mladík.