Čtyři nové pavilony jsou předposlední etapou ve stavbě věděckého komplexu univerzity. „Konečně se akademici přestanou zabývat stavebními plány, objednáváním židlí nebo vedením sítí a odpadů a začnou se věnovat své práci," poznamenal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Příští týden začíná semestr a nové budovy se zaplní životem. „Mezi unikátní přístroje patří například hypoxická komora, ve které je možné ledovat růst buněk ve stejném prostředí, jaké je v lidském těle. Je to významné například pro výzkum nádorových buněk," popsal ředitel centra Jan Helešic.

Mezi zařízeními jsou také elekromagnetické komory, které odstiňují magnetické pole země. „To vědcům pomůže řešit například to, jak se zvířata orientují při migracích," doplnil Helešic. V botanickém pavilonu nyní studenti najdou také třetí největší herbář v republice, ve kterém je 650 tisíc položek.

V nových pavilonech najdou zázemí studenti Přírodovědné fakulty, kteří v posledních deseti letech museli vystačit s provizorními učebnami na několika místech po Brně. Výstavba nových prostor trvala tři roky.