„Ve školách se o klimatu nemluví, jediné, co se člověk dozví, je, že klima není počasí. Ale o tom, jaké změny probíhají, a že hodně z nich už je nezvratných, se ve škole nedozvíme,“ postěžoval si student a organizátor stávky Martin Veselý. 

Stovky studentů, ale i dětí, seniorů a dospělých, se s transparenty účastnily protestu, jehož součástí byl i průvod na náměstí Svobody a poté zpět přes Českou ulici na Moravské náměstí. Tam na pódiu vystoupil například herec Petr Vacek, ale i zástupci různých kulturních a neziskových organizací. 

Hrad Špilberk se oděl do červené. Při výročí 120 let Vysokého učení technického.
Špilberk se zbarvil do červena. Na počest brněnské techniky

Protestu se účastnila i studentka gymnázia Nela Havlíčková. „Na akce pro dobrou věc chodím ráda. Kromě toho se snažím krizi pomoct tím, že jsem vegetariánka a omezuji plasty, protože chodím nakupovat do bezobalového obchodu,“ uvedla.

Stávku na náměstí zakončila takzvaná pouliční akademie, při které brněnští vědci a klimatologové pomocí krátkých přednášek informovali o emisích skleníkových plynů či globálním oteplování.

VERONIKA KUSALÍKOVÁ

Kanceláře, obchody a byty v pěti budovách vyplní prostor po bývalé oděvní firmě Kras-Haka. Kvůli blízkosti k Mendlovu náměstí nese projekt název Mendel Plaza.
Stovky bytů a stání? Brněnská Mendel Plaza je u ledu