Dav studentů se shromažďuje na Moravském náměstí u kina Scala už před druhou hodinou odpoledne. Nevadí jim ani prudký mráz. Většina hned po příchodu začíná skandovat hesla směřující proti ministru školství Josefu Dobešovi. „Nenecháme sebou orat,“ vykřikuje jeden ze studentů a společně s kolegy před sebou veze pluh na kolečkách.

Asi nejhlasitějším heslem protestního odpoledne se stává hláška „Dobeše do koše“, kterou mají posluchači napsanou také na transparentech. Mnozí se nezdráhají a vykřikují také vulgární výrazy. Nelíbí se jim především to, že si mají v budoucnu podle navrhované reformy na studium platit. „Vzdělání není byznys,“ vzkazují pokřikem a prostřednictvím transparentu ministrovi mladí.

První slovní přestřelku s naštvanými řidiči zažívají studenti na Žerotínově náměstí. Republikoví policisté totiž kvůli davu zastavují dopravu. Spěchající řidiči odměňují protestanty hlasitým pískotem. „Ještě auta nehoří,“ křičí mladí.

Na dav se postupně nabalují další lidé. Organizátoři odhadují více než tisícovou účast. „Je potřeba, aby Dobeš obnovil jednání a dospěli jsme ke shodě, konstatuje jeden z pořadatelů průvodu Martin Vokřál, při pohledu na pochodující dav.

Ten postupně prochází kolem devíti brněnských fakult. U filozofické začínají studenti skandovat „Fildo přidej se k nám.“. Spíše než ze vchodu fakulty začínají vykukovat lidé z okolních domů. „Jen se dívám co se děje, vlastně mě ani nevím za co tady protestují,“ kroutí hlavou jedna z místních prodavaček.

Smířliví ale rozhodně nejsou lidé čekající na tramvaj na Konečného náměstí. stejně jako v ostatních ulicích i tady musí republikoví policisté zastavit dopravu, než průvod projde. „Nevím, proč bych měl doplácet v takovém mrazu na protesty studentů?“ rozčiloval se jeden z čekajících na zastávce. Ostatní si jen mnou zmrzlé ruce a potichu nadávají.

Protestní průvod zakončují studenti na právnické fakultě, kde se od čtyř hodin odpoledne koná veřejná diskuze. Téma je jasné – reforma vysokého školství.

Diskutovat se studenty přišli rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek či dlouholetý předseda akademického senátu MU Filip Křepelka. „Měli bychom zastavit celý proces a začít jednat od začátku,“ prohlašuje hned v úvodu Bek.

Studenty se nejvíce ptají na školné. Křepelka hned v úvodní řeči tvrdí, že si dokáže představit školné do desíti tisíc ročně, aby posluchačům připomnělo, že studium není zadarmo. „Rozhodně ale ne více. Jsem proti modelu zaplaťte školné, zadlužte se a potom splácejte,“ vzkazuje mladým Křepelka.

Jedním z řečníků je také Václav Drozd, člen iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy, která debatu pořádá. Na konci předčítá prohlášení, které se pravděpodobně stane v následujících dnech peticí. „Problém návrhu není v detailech, ale celý jejich celý ideový základ,“ uvádí se v dokumentu. Do diskuze se zapojila také více než desítka studentů. Ptaly se na otázky týkající se školného či pravomocí akademického senátu.