Podle vodohospodářů je Brno před velkou vodou chráněno nedostatečně. Navrhují proto dvě řešení. „Můžeme vytvořit v korytech řek poldry nebo umělé hráze, které tok vody zmírní. Druhou možností je změna hospodaření v krajině. Jinými slovy je třeba dohlížet na osevní postupy zemědělců a na lesní porosty. Týká se to samozřejmě i brněnských řek Svitavy a Svratky,“ objasnil Miroslav Foltýn z Povodí Moravy.

Odborníci při zpracovávání povodňové studie zjišťovali, které řeky by mohly ohrozit okolí. Vyčistit tak podle nich potřebuje například koryto řeky Litavy, která teče i Židlochovicemi na Brněnsku. Na průtok velké vody navíc nejsou připravené ani některé mosty v okolí Brna.

Ke studii, na které pracovníci z Povodí Moravy pracovali několik měsíců, se nyní mohou vyjadřovat starostové měst i jejich obyvatelé. „Naším cílem je, aby se ochránilo co nejvíce budov. Rozhodně nebudeme zavádět milionová opatření, která pomohou třem nebo čtyřem domům,“ uvedl Foltýn. Základní protipovodňová opatření by přitom na jihu Moravy stála více než miliardu korun. Podle odborníků se ale přesto úpravy vyplatí.