Kromě nejnovějších modelů se mohou lidé seznámit i s vizí budoucnosti. Studenti textilních škol tam totiž představí kolekci s názvem Svatba v roce 2050.

K prezentaci oděvů poslouží především módní přehlídky. Program bude ale široký. „Součástí budou i doprovodné služby, především svatební dekorace. Vystavena bude například i limuzína,“ sdělil ředitel veletrhů Martin Škarka. Návštěvníci také využijí stánky s líčením nebo půjčovny šatů.

Český rozhlas Brno slaví letos sté výročí.
Sto let Českého rozhlasu Brno. Oslavy budou po celý rok, dojde na velká jména

Kromě svatebních kolekcí mnoho firem představí také tradiční módu, včetně spodního prádla, doplňků i kožené galanterie. Veletrhů se zúčastní i známé tváře jako Andrea Verešová, Eva Decastelo, Tereza Fajksová, Iveta Vítová Lutovská a Gabriela Lašková.

Významné bude i téma udržitelnost. Lidé se mohou zúčastnit několika přednášek, na kterých se o své zkušenosti podělí i mladá návrhářka Linda Havrlíková. „Je důležitou představitelkou generace, která se o pomalou módu zajímá. Lidé jako ona přináší nový elán a český textilní průmysl je tak na dobré cestě k větší udržitelnosti,“ vysvětlil ředitel Asociace textilního a kožedělného průmyslu Jiří Česal.

CzechTrade podepsal memorandum o vzájemné spolupráci s Veletrhy Brno.
Veletrhy Brno nově spolupracují s CzechTrade, slibují si lepší kontakty v cizině

Právě podpora mladé generace v textilním i obuvnickém odvětví je jedním z cílů akce. Česká obuvnická a kožedělná asociace, která na veletrhu spolupracuje, se snaží nalákat mladé lidi, kteří v řemeslu akutně chybí. „Se Zlínským krajem a Střední průmyslovou školou polytechnickou jednáme o vzniku nového technického oboru zaměřeného na obuvnictví,“ zmínila ředitelka asociace Vlasta Mayerová. Pokud plán uspěje, první studenti nastoupí v září 2025.

Mimo českých a slovenských výrobců dostanou na výstavišti prostor i zástupci zahraničních podniků, včetně německých, pakistánských nebo italských. Své produkty tam dohromady představí 333 značek z dvanácti zemí.

Akce funguje ve stylu B2B (obchodník obchodníkovi - pozn. red.), veřejnosti je tedy nepřístupná. V pátek a sobotu mohou zájemci veletrhy navštívit od devíti do šesti hodin odpoledne, v neděli se zavírací doba posune na čtvrtou hodinu odpolední. Základní vstupné stojí pět set korun, pro děti do patnácti let je zdarma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Špilberk v sobotu ožil masopustem. Přišly davy lidí

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková