„Za prvé má každý příležitost si uvědomit, zda a do jaké míry mu pití alkoholu chybí. Za druhé je to výrazem podpory pro ty, kteří se s nadměrným požíváním alkoholu ve svém životě potýkají,“ říká psychložka Deníku Rovnost.
Alkohol podle ní patří mezi tvrdé drogy. Vypráví, že s ním však lidé zacházejí spíše jako s potravinou, jež se stala pevnou součástí společenských i svátečních rituálu.
Člověk zdržující se pití alkoholu podle ní dostává nálepku podivína. „Být abstinentem v Česku je opravdu výzvou. Ke konzumaci je mnohdy vybízen člověk i přes vyslovení svého nezájmu, případně to může být hostitelem vnímáno jako faux pas. Pokud někdo alkohol odmítá, tak jeho postoj respektujme. Normální je nepít,“ vysvětluje Spurná.

Lidé skleničkou často řeší deprese a úzkosti. „Umožňuje útěk před realitou, zapomnění či krátkodobé zlepšení problémů či konfliktů, které si nechceme připustit nebo neumíme řešit. V mnoha takových případech alkohol začne život pomalu ovládat, a to rozhodně ne ve prospěch uživatele,“ upozorňuje primářka.
Závislost na alkoholu je důsledkem hlubšího problému. V poslední době postihuje podle primářky více ženy než muže. „Domácím, tedy nikoliv společenským popíjením, řeší především vztahovou prázdnotu a nespokojenost,“ uvádí primářka.
Ženy navíc často upřednostňují alkohol před antidepresivy. "Myslím si proto, že by byla dobrá nějaká forma osvěty, aby lidé obecně neupřednostňovali alkohol před opravdovou léčbou psychických obtíží. V naší společnosti je stále vnímáno jako normální dát si večer dvě či tři skleničky, nicméně docházet na psychoterapii je tabu," říká lékařka.

Důvody alkoholismu u mužů jsou odlišné. "Dle mých zkušeností za to může zábava, nedostatek sebevědomí, útěk od reality, zlehčování situace, samoléčba deprese a úzkosti, útěk od finančních potíží či ztráty zaměstnání," vyjmenovává psycholožka.
Budování alkoholové závislosti je individuální. Obvykle se projeví až po dvou či třech letech. "Lidé zpočátku pijí tajně či v rámci společenských aktivit, proto si toho i okolí všimne až se zpožděním. Navíc užívání alkoholu je v Česku velmi běžné, proto se do léčeben dostane jen část lidí, kteří alkohol nadužívají," dodává lékařka.
Na tuto problematiku má vliv i dědičnost. "Pokud má někdo v rodině osoby, které mají problémy s užíváním alkoholu, existuje u nich zvýšená šance rozvinutí závislosti. V tomto případě by se lidé měli stavět ke konzumaci alkoholu velmi obezřetně," upozorňuje psycholožka.
Zbavit se zlozvyku nadměrného pití je obtížné. „U nás najdeme lidi s různými stupni závislosti a neliší se inteligencí ani socioekonomickým postavením. Naopak si myslím, že vzdělaní a pracovně úspěšní lidé mohou být rovněž úspěšnější ve skrývání alkoholové závislosti,“ shrnuje primářka.