Šumičtí uspěli mezi šestadvaceti konkurenty. Ocenění za nejlepší komplexní projekt převzal starosta Robin Ondrášek v pondělí v parku Otevřené zahrady v blízkosti Obilního trhu. „Nyní už můžeme pozorovat efekt biokoridorů. Zvěř se nám vrací do přírody a stromy začaly kvést,“ vysvětlil přínos Ondrášek. Na projektu v obci pracují už od roku 2014.

Odvahu představitelů obce Šumice ocenil i náměstek hejtmana Lukáš Dubec. „Je to nádherná a příkladná ukázka toho, jak přeměnit plochy bez zeleně a plochy postižené erozí na místo, do kterého se vrací život,“ vysekl obci pochvalu.

Obří brouci obsadili zámek ve Valticích. Podívejte se
VIDEO: Na Brno se valí obří brouci. Prohlédněte si, co na nové výstavě uvidíte

V kategorii jednotlivých opatření získal nejvíce bodů a první místo s cenou padesát tisíc korun Okrašlovací spolek Mikulov s projektem Rozdělovat pole, propojovat lidi. Druhé místo a dvacet tisíc korun putovalo Petru Holečkovi za opatření Obnova části údolní nivy v nadregionálním biocentru. Městys Blížkovice na Znojemsku si za obnovu toku Syrovického potoka odnesl deset tisíc.

Cenu veřejnosti si získal projekt Biocentrum Louky v Novosedlech na Břeclavsku. Z celkových platných 8 061 hlasů získal čtvrtinu. Díky úpravám vznikly v krajině poznamenané intenzivním zemědělstvím tři tůně, mokřady a strouhy s lužním porostem. Nové biocentrum slouží jako důležitá přírodní ochrana proti povodním. Pozemky se také staly útočištěm pro nové druhy zvířat a rostlin.

Ocenění v soutěži Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství získal projekt Obnovy lesoparku Čertova rokle v brněnské Lesné. Zaměřili se tam na kvalitní zadržování vody v krajině, která byla poničená kůrovcem a extrémními suchy. Díky úpravám se v oblastí nyní daří zachytávat vodu a do krajiny se hojně vrací původní porost.