„S ohledem na skladbu poskytované péče v našem zařízení budeme robota využívat například v oboru hrudní chirurgie, včetně onkochirurgie. Jsme připraveni použít systém i na jiné výkony, kde budeme cítit přínos pro pacienta. Například na velké břišní defekty, diastázy a kýly," popsala ředitelka kliniky Jitka Smrčka.

Robotický systém začne pacienty operovat od Nového roku. Jeho použití budou mít lidé bez poplatku. Tři chirurgické týmy kliniky se školily na používání robota měsíc a půl.

„V našem zařízení jsme provedli prvních patnáct robotických výkonů pod vedením zahraničních proktorů s velkým úspěchem. Systém jde za hranice možností lidské ruky a umožní nám stávající výkony provádět precizněji s minimalizací krevních ztrát,“ upozornil lékařský ředitel a vedoucí Centra robotické chirurgie SurGal Clinic, Petr Diviš.

Využití robotických chirurgických systémů je podle lékařů výhodné pro ně i pro pacienty. Operatérům pomáhají při výkonech lepším přehledem a vyšší přesností. Zamezuje také třesu rukou. Robotické operační nástroje umožňují snadnější a preciznější práci v omezených prostorech, jako je malá pánev či hrudní dutina.

„Použití robotických chirurgických systémů jednotlivé výkony zlevňuje, zrychluje a je u nich zapotřebí méně personálu,” podotknul ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jenž se představení novinky zúčastnil.

Brněnská klinika je první v České republice, která bude operovat s robotickým systémem Versius.Brněnská klinika je první v České republice, která bude operovat s robotickým systémem Versius.Zdroj: Deník/ Magdaléna Blažková

Pro pacienty znamená použití robota menší pooperační rány, nižší ztrátu krve, kratší dobu strávenou v nemocnici, rychlejší rekonvalescenci i snížené riziko infekce. Versius je v současné době druhým klinicky nejpoužívanějším systémem na světě. Odborníci s ním provedli více než šestnáct tisíc operací ve dvaceti zemích. Nejvyužívanější je systém Da Vinci, se kterým už lékaři v České republice pracují.

Hlavní výhodou zařízení Versius je to, že se vejde na většinu běžných operačních sálů a nevyžaduje stavební úpravy. Jeho mobilita umožňuje také sdílení mezi několika různými operačními sály. Další výhodu poskytuje otevřená konzole systému s možností 3D zobrazení, díky které má operatér robotická ramena pod přímým dohledem a může mluvit se svými kolegy.