Stejně jako v minulých letech si i letos mohou návštěvníci trhů dát například punč nebo bramborák. Za vánoční atmosférou vyrazila i Marie Novotná. „Chodím ráda na všechny trhy, ale ty na Zelňáku mám nejradši. Zdají se mi komornější,“ popsala Novotná. Od adventní tradice ji neodradily ani ceny. „Ceny nápojů jsou podle mě v pořádku, myslím, že už jsme si na ně zvykli,“ doplnila návštěvnice, která si objednala nealkoholický dětský punč.

Podobně to vidí její společnice, která je ráda, že stánky na Zelném trhu otevřely už o týden dříve než jinde. Vánoce jsou tam podle ní příjemnější než třeba na náměstí Svobody. „Těším se i na program a vystoupení, které tu budou,“ sdělila Miklínová, která se zastavila u stánku se svařákem.

Ceny svařeného vína se pohybují od padesáti do sedmdesáti korun, za přidání rumu zaplatí zákazník stovku. Půl litr čepovaného piva vyjde u některých stánků na padesát korun. Turbomošt s jablkovicí na Dominikánském náměstí bude stát pětasedmdesát korun, o pět korun víc utratí lidé třeba za medovinu.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka v Brně a okrese: zapojí se přes tři sta škol, většina zavře úplně

Stánkařka Aneta Janíčková letos v Baru Vozembouch na Zelném trhu prodává úplně poprvé. „Popravdě jsem čekala, že bude chodit víc lidí, ale také to může být tím, že je všední den, a ještě k tomu celkem brzo. Večer by mohlo být zákazníků víc,“ zhodnotila začátek sezóny Janíčková.

Pokud by návštěvníkům předadventního Brna během procházky centrem vyhládlo, mohou si koupit například valašskou kyselici nebo fazolovou polévku za pětasedmdesát korun. Za sto gramů halušek s uzeným masem utratí zákazník pětačtyřicet korun, za dva bramboráky sto třicet. Jiný stánek nabízí hranolky z čerstvých brambor za sto dvacet korun, prodejce v dolní části náměstí požaduje sto korun za toast s pařenicí.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Už tento pátek začne brněnský adventní program rozsvícením světel na vánočním stromě na náměstí Svobody. Hned poté se rozsvítí ta na stromě Zelného trhu a jako poslední zazáří strom na Moravském náměstí. Řemeslné výrobky a občerstvení na trzích mohou lidé nakupovat až do třiadvacátého prosince.

Vánoční poutákZdroj: Redakce