Příznivci městské hromadné dopravy, neboli šotouši, se dočkali první takové oficiální akce v České republice. Festival Šotodays 2023 nabídl přehlídku autobusů z jedenácti českých měst. Do akce se zapojily dopravní podniky z Brna, Českých Budějovic, Jihlavy, Karlových Varů, Olomouce, Opavy, Ostravy, Pardubic, Plzně, Prahy a Dopravní společnost Zlín-Otrokovice.

Vznik nového festivalu vysvětlil generální ředitel brněnského dopravního podniku a místopředseda Sdružení dopravních podniků Miloš Havránek „Šotouši sami pořádají nejrůznější setkání nebo si objednávají speciální jízdy vozů městské hromadné dopravy. Napadlo nás, že bychom se mohli spojit napříč republikou a uspořádat takové setkání ve větším měřítku a pod záštitou oficiálních institucí,“ řekl.

Brněnská MHD láká řidiče vtipnými slogany
Neběhej za holkami, budou běhat za tebou. MHD v Brně láká řidiče novými slogany

Autobusy ze všech koutů republiky byly k vidění do sobotního poledne na brněnském výstavišti. Poté vyrazily na barevnou jízdu Brnem, kde připravily nadšencům netradiční podívanou. Od jedné hodiny odpoledne se některými mohli svézt i návštěvníci na speciální barevné lince.

Akci v odpoledních hodinách na výstavišti navštívila i Karolína „Tramvajačka“ Hubková, autorka nové knihy Deník tramvajačky. Celá akce vyvrcholí večer ve Vozovně Pisárky, kde se konala afterpárty s velkým fanouškem autobusů, hercem Václavem Koptou.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Zda se jednalo o jedinou akci svého druhu, zatím není jisté. Ředitel brněnského dopravního podniku Havránek však věří, že se ne. „Osobně jsem rád, že se nultý ročník Šotodays konal právě v Brně a věřím, že jsme díky němu vytvořili novou tradici,“ poznamenal.