„Aby se ze Svatomartinských vín mohli od prvního dne radovat úplně všichni, včetně zákazníků e-shopů, umožníme úpravou podmínek, aby se na svatomartinský víkend předzásobili,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar.

Zákazníci e-shopů si Svatomartinská letos mohou objednávat už od čtvrtka devátého listopadu, ovšem s doručením nejdříve v pátek desátého listopadu a upozorněním, že Svatomartinské víno je určeno ke konzumaci až od soboty jedenáctého listopadu. „Prodej prostřednictvím maloobchodu a gastronomických podniků je beze změny povolen až od jedenáctého. Tradičně jedenáctého listopadu od jedenácti hodin se uskuteční také námi pořádaný Svatomartinský košt v Brně na náměstí Svobody,“ doplnil Vičar.

Končící ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Naše vína jsou perfektní, ale lidé si připlatí, říká končící ředitel Machovec

Prodej Svatomartinských vín prostřednictvím e-shopů zažil velký rozvoj v dobách pandemie koronaviru a od té doby si na něj lidé zvykli. Svátek svatého Martina, ale letos vychází na sobotu, kdy je podle zástupců Vinařského fondu pro většinu e-shopů nemožné doručit zákazníkům objednaná vína.

Známku Svatomartinské budou mít možnost nosit jen vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení. Letošní ročník budou posuzovat odborné komise třiadvacátého října a prvního listopadu ve spolupráci s Národním vinařským centrem ve Valticích.

Ochutnávka vín v Brně. Ilustrační foto
Brno jako oáza prosperujících podniků. Nejvíce láká víno a polévky

Svatomartinská vína mohou být výhradně suchá jak bílá, tak růžová i červená ze stanovených odrůd, které dozrávají dříve. U bílých je to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée, růžová z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a jejich cuvée a červená pak z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké a také jejich cuvée.