Svátek patrona včelařů a biskupa s medovým jazykem Svatého Ambrože se slavil sedmého prosince. V jedné ruce držel proutěné koště polepené papírem s dlouhou násadou a v druhé uzlík s cukrovinkami. Při soumraku se sešly děti u kostela a pokřikovaly na něj. Ambrož občas ztratil nějakou sladkost, aby je nalákal. Ve chvíli, kdy dítě sbíralo cukrovinku ze země a nebylo ostražité, dostalo výprask koštětem.

V zahradě Legata jsou i další postavy. „Chceme rodinám s dětmi přiblížit zapomenuté zvyky a adventní příběhy. Kromě Ambrože tam stojí i Mikuláš, čert a anděl, ale také Sv. Barbora a Lucie. Návštěvníkům tam navíc představujeme recepty našich předků, které jsou zdravé a chutné,“ sdělila za lužánecké středisko volného času Kristýna Kolibová.

Představa multifunkční Areny Brno na brněnském výstavišti.
Rozpočet Brna bude dvě miliardy v mínusu, počítá s multifunkční arénou

Autorkami všech figur v životní velikosti jsou Milada Jovanovská, Jitka Weinerová a Tereza Mrkvová. „Postavy vyrobily tak, že na malířské stojany nainstalovaly kostýmy a jejich hlavy vyrobily z kašírky. Příprava jim trvala zhruba měsíc,“ doplnila Kolibová.

Adventní postavy budou zdobit zahradu až do 17. prosince. Návštěvníkům je přístupná každý všední den od deseti hodin dopoledne do šesti vpodvečer.