Ruská armáda ve čtvrtek nad ránem vpadla na Ukrajinu. V zemi zaznívá střelba a výbuchy, kvůli konfliktu je omezena doprava v obou zemích. „Musela jsem vybrat peníze z ruského bankovního účtu, protože člověk nikdy neví kdy to zablokují,“ zmiňuje Ivashková.

Nyní se v Brně necítí příliš bezpečně kvůli své národnosti. Z obavy nechce ani zveřejňovat svou fotografii. „Nás Rusů se nikdo na nic neptal, a teď jsme obviňováni z války. Celý svět na nás hledí jako na ty špatné, na ty, kteří to celé zavinili. Chtěla bych, aby lidé věděli, že my jsme si to nevybrali,“ poznamenává se smutkem mladá slečna.

Ruská agrese na Ukrajině přivedla kolem 800 lidí před konzulát Ruské federace v Pisárkách. Demonstranti vedení studenty Masarykovy univerzity zapalovali svíčky a vkládali do plotu konzulátu vzkazy.
Putin jako Hitler: před ruským konzulátem v Brně demonstrovaly stovky lidí

Podle ní řada Rusů odjíždí ze země do Evropy za lepším životem, protože v Rusku slova a činy mladého člověka nemají žádnou moc. Ivashková často chodívala na demonstrace, snažila se o změnu jako mnoho zapálených mladých lidí.

Ruská ruleta

Změna však nenastala, naopak přišla válka. I kdyby demonstrace byly účinné, povzbuzovat k účasti na nich své přátelé nechce. „Je to nepopsatelné, čekat co bude dál, jestli tě zatknou, nebo zbijí, je to doslova ruská ruleta. Bojíš se, aby tě někdo nevyfotil, protože to s sebou může nést následky,“ dokládá vysokoškolačka.

Ruská média jsou podle ní regulována pouze na ty informace, které se zrovna hodí, pečlivě se vybírá co se zveřejní a co bude naopak cenzurováno. „Především starší lidé mají milnou představu o tom, co se děje, neumí správně rozlišovat relevantní informace,“ myslí si studentka.

Běloruska Yuliya Zaharodkina žije v Brně pět let.
Šok a strach z mnoha obětí. Ukrajiny je mi líto, říká Běloruska žijící v Brně

Ivashková má spoustu přátel i mezi Ukrajinci, především mezi studenty. „Navzájem se podporujeme a jsme tu pro sebe. Rozumíme tomu, že za to nemůže nikdo z nás. Prožíváme úplně stejné emoce a strach, dotýká se to obou stran a Rusům se to nelíbí stejně jako Ukrajincům. Všichni chceme totéž, aby to celé skončilo,“ prohlašuje.

BOŽENA KOVALYSHYN