Další tipy na výlet čtěte vpravo nahoře

Ti, kdo se do Adamova vydají, mají možnost obdivovat torzo bývalého hlavního oltáře, který zdobil cisterciácký klášter ve Zwettlu, neboli Světlé, v Dolním Rakousku.

„Oltář patří k nejlépe dochovaným v republice. Je vyřezaný z lipového dřeva. I drobné detaily jako vrásky nebo řasy jsou vytvořené jen ze dřeva, bez použití barev,“ vysvětlil farář Jiří Kaňa. Oltář znázorňuje biblický výjev nanebevzetí Panny Marie. „Neobvyklé je, že řezbář zobrazil postavy velmi lidsky a pozemsky. Třeba Pannu Marii převtělil do podoby mladé dívky,“ doplnil Kaňa.

Historie pozdně gotického oltáře sahá do roku 1516. Tehdy nechal světelský opat Erasmus z Leisser zhotovit nový oltář pro tamní klášterní kostel. Uběhla dvě století, místním se zdál oltář staromódní a v roce 1732 ho odstranili. Potom změnila vzácná památka několikrát majitele, až ji v roce 1857 ve Vídni vydražil kníže Alois z Lichtenštejnu a daroval ji nově vysvěcenému kostelu v Adamově.

Adamovská fara organizuje prohlídky oltáře s průvodcem. „V zimě si zájemci mohou prohlídku objednat u průvodce na čísle 736136480. Když v kostele nikdo není, lze si oltář prohlédnout na obrazovce ve vstupní chodbě do kostela,“ upozornil Kaňa.
Od kostela vede zelená turistická značka k nově opravené Alexandrově rozhledně.

„Vyhlídkový ochoz je ve výšce čtrnáct metrů. Je odsud krásný výhled, ale turisté se musí připravit na strmé stoupání,“ upozornila Martina Hejčová z blanenské informační kanceláře. „Pěkná procházka je i po modré značce do Josefovského údolí, kde je Stará huť s dominantní pecí Františka. Z Adamova jsou to asi tři kilometry. Vede tam i cyklostezka,“ uvedla Hejčová. (kn)

Jak ke Světelskému oltáři

Délka trasy: 500 metrů až tři kilometry
Cíl trasy: Světelský oltář v Adamově
Vzdálenost od středu Brna: 20 kilometrů
Vlakové spojení: z Brna do Adamova
Autobusové spojení: z Brna není
Zajímavosti: vyřezávaný oltář, Alexandrova rozhledna, Stará huť
Doporučená mapa: Klub českých turistů č. 86
Obtížnost: podle zvolené trasy snadná až střední