Převzali jej ve dvě hodiny odpoledne při bohoslužbě ve vídeňském chrámu Zur Heilegen Familie. „Betlémské světlo přivážím již podeváté. Světlo symbolizuje, že i přes všechny špatné zprávy, dobro ve světě přetrvává. Teď v předvánočním čase bychom se na něj měli obzvlášť myslet,“ řekl šestadvacetiletý skaut František Hudaň z brněnského skautského střediska Axinit.

Letos pro něj bylo největším zážitkem to, že se pro světlo z Betléma vypravily do Vídně více než dvě stovky skautů z Brna a Brněnska. Jeli čtyřmi autobusy. „Letos navíc jedu poprvé s výpravou, která přiváží betlémské světlo vlakem,“ doplnil Hudaň na brněnském vlakovém nádraží. K tradici šíření Betlémského světla se podle něj přidává stále více skautů i v jiných zemích.

Brněnští skauti teď podle něj jako tradičně rozšíří světlo do zbytku republiky. V neděli ráno jej předají brněnskému biskupu Vojtěchu Cikrlemu při mši v katedrále svatého Petra a Pavla. A příští týden jej rozvezou vlaky do ostatních částí Česka. „Do brněnských domácností, známým či potřebným lidem jej budeme ale podle tradice roznášet až těsně před Vánoci nebo na Štědrý den,“ upozornil Hudaň. Brňané budou mít ovšem možnost odnést si vánoční světlo domů už po nedělní bohoslužbě v katedrále.

Tradice Betlémského světla vznikla podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové v roce 1986 v Rakousku jako charitativní akce pro radost postiženým dětem. „Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, je pro Betlémské světlo každý rok vyslán chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Od něj se světlo lásky a pokoje rozšíří do zbytku světa,“ vysvětlila Jandlová.