Světový den zdraví pořádá mezinárodní medická organizace (IFMSA). Akce nabízí program, který je určen široké veřejnosti a je orientován na prevenci civilizačních chorob. „Věnujeme se například měření krevního tlaku a glykémie, první pomoci, samovyšetření a prevenci rakoviny prsu a varlat," informovali pořadatelé. Ti také dodali, že spolupracují se studenty nutriční terapie, zubního lékařství, embryologie či fyzioterapie.

Speed Marathon se zaměří na rychlost řidičů.
Začíná policejní Speed Marathon. Známe místa měření rychlosti v Brně a okolí

Minulý rok se akce zůčastnilo rekordní počet návštěvníků. Mezi nejnavštěvovanější stanoviště patřilo měření cukru v krvi, tzv. glykémie. To podstoupilo přes 1300 zájemců. Dále si lidé mohli změřit krevní tlak nebo procentuální poměr tuku v těle. Veškeré výsledky pak následně konzultovali s proškolenými dobrovolníky. Nezapomnělo se ani na prevenci v rámci reprodukčního zdraví. Organizátoři připravili nácvik samovyšetření prsu a varlat na modelech.

Světový den zdraví v Brně: lidé si změří krevní tlak, dojde i na první pomocSvětový den zdraví v Brně: lidé si změří krevní tlak, dojde i na první pomocZdroj: poskytla organizace IFMSA