Do klinického testování vědci zařadí 109 pacientů s nádory žaludku a slinivky z Evropy a USA. Prvnímu nemocnému látku s označením SOT102 již podali v Brně. „Klinické testování se uskuteční u více než stovky pacientů s nádory žaludku a pankreatu. Prvnímu nemocnému látku s označením SOT102 jsme již podali právě na Žlutém kopci," informovala mluvčí Masarykova onkologického ústavu Anna Svobodová.

Protinádorový přípravek funguje způsobem, že se cíleně zaměří na nádorovou buňku, naváže se na její povrch a po průniku dovnitř uvolní vysoce účinné léčivo, aniž by poškodil zdravou tkáň. Nutno však podotknout, že léčivo cílí pouze na nádory nesoucí na povrchu určitou molekulu. "Molekula CLDN18.2 je slibným cílem pro léčbu nádorového onemocnění žaludku a slinivky břišní, jelikož se vyskytuje ve většině buněk nádorů trávicího traktu. Potenciál přípravku SOT102 u těchto nádorů prokázaly také preklinické testy.“ vysvětlil hlavní koordinátor studie z Kliniky onkologie ve Fakultní nemocnici Vall d’Hebron ve Španělsku Josep Tabernero.

Moderní bytový komplex se 131 byty roste v brněnské ulici Nové sady.
Nová obří výstavba na Nových sadech v Brně: Nejlevnější jednopokojáč? 5 milionů

Nové léčivo se řadí mezi takzvané ADC přípravky, neboli nosiče cytostatik – například chemoterapie – které jsou schopné přesně najít nádorovou buňku a zničit ji zevnitř bez poškození buněk zdravých. „Představují jeden z nejzajímavějších léčebných přístupů v onkologii, neboť mají za cíl poskytnout účinnou a bezpečnou možnost léčby pro pacienty s vybranými pevnými nádory,“ sdělil Radek Špíšek, generální ředitel společnosti SOTIO, která přípravek vyvíjí.

Aktuální fáze testování posuzuje bezpečnost a předběžnou účinnost léku SOT102. Látku kromě Žlutého kopce začnou testovat také v centrech V Belgii, Francii, Španělsku nebo USA.