Čištění vody
- K vyčištění vody od sinic vědci využijí v laboratoři upravené buňky půdní bakterie Bacillus subtillis.
- Se svým projektem vyhráli v mezinárodní soutěži.
- Sinice jsou nebezpečné pro lidi, ale i pro ve vodě žijící rostliny a živočichy.

Spolek studentů s názvem Generation Mendel má v plánu zbavit rybníky a malé vodní nádrže sinic a toxinů, které produkují. „Na brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi, a proto jsme se rozhodli s nimi něco udělat. Abychom je z vody účinně odstranili, musíme odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují,“ vysvětlila členka týmu Barbora Hrnčířová.

Buňky vědci tedy upraví tak, aby měly na svém povrchu proteinové lešení, na kterém budou zachycené enzymy jednak ničící buňky sinic a jednak také likvidující jejich toxiny. „Výborný nápad. Přehrada vyčistit potřebuje. Jen mi to zatím připadá jako nadlidský úkol. Snad se pletu,“ zamyslela se třiadvacetiletá Zuzana fialová.

Spolek studentů s názvem Generation Mendel má v plánu zbavit rybníky a malé vodní nádrže sinic a toxinů, které produkují. | Video: Generation Mendel

Studenti chtěli původně vytvořit zařízení, které by se využívalo tam, kde se kvůli sinicím nedá koupat. Pak se ale rozhodli pro přípravu přístroje spíš pro menší rybníky a jezírka, kde sinice a jejich toxiny ohrožují jiné rostliny a živočichy a narušují tak biodiverzitu.