Průvodci provedli zahradou i vilou desítky slabozrakých a nevidomých. "Bylo vidět, že návštěvníci jsou spokojení. Živě se zajímali o prohlídku a vzájemně si sdělovali dojmy," popsala průběh Iveta Černá, ředitelka vily Tugendhat. Kvůli prohlídkám absolvovali zaměstnanci vily speciální školení od vzdělávacího odboru Národního památkového ústavu.

  

Vedení sídla nechalo pro návštěvníky vyrobit tři hmatové modely, na základě kterých si zrakově postižení udělali představu o architektuře stavby. "Modely nám umožnily pochopit, jak budova vypadá. Nevidomý člověk bez pomůcek nedokáže vnímat prostor, v kterém se nachází jako celek. Uvědomuje si jen část, které se v té chvíli dotýká," přiblížil problematiku viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník. 

V České republice žije přibližně sto tisíc zrakově postižených lidí. Podle prezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Václava Poláška se města jejich handicapu přizpůsobují. "Památky ale i jiné kulturní zařízení začínají být pomalu, ale jistě přívětivější k lidem s těžkým zrakovým postižením,"  a naznačil iniciativu organizovat prohlídky pro nevidomé ve vile Tugendhat opakovaně. 

BARBORA NEŠPOROVÁ