Oslavy začnou v pátek programem pro dospělé After Dark. Uvidí tam nové představení věnované dvousetletému vynálezu jízdního kola. Takzvanou draisinu, kolo bez pedálů, tehdy představil její vynálezce Karel Drais.

„Rádi lidem přibližujeme fyzikální jevy na věcech, se kterými se denně setkávají. Kolo je k tomu ideální. Přibližuje několik principů najednou. Třeba zákon setrvačnosti, dostředivou sílu a odpor vzduchu,“ popsal jeden z tvůrců představení Aleš Pilgr. Hosté také okoštují víno a okusí dort.

Vánoční trhy na brněnských náměstích.
Bezpečí lidí na vánočních trzích stráží stovky policistů. Se psy i samopaly

Páteční oslava Brňany láká. „Vida má ohromné kouzlo i ve dne. Zajímá mě, jak bude vypadat v noci. Navíc zrovna budu mít narozeniny i já. Těším se také na výstavu mechanických hraček,” popsal cíl své návštěvy Vojtěch Kuropata z Brna.

Dalších oslav se zúčastní zájemci o víkendu. „Připravujeme pokusy zaměřené na zvuk i na výrobu netradičních hudebních nástrojů,“ zve manažer programu Sven Dražan.

Vida se návštěvníkům otvírá bez omezení. „Vyhověli jsme požadavkům představitelů Jihomoravského kraje a nyní jsme schopni uvádět veškeré výukové programy určené pro střední školy a druhý stupeň základních škol jak v českém, tak anglickém jazyce. Vybrané programy dokonce nabízíme i v úpravě pro nevidomé a slabozraké,” upozornil na letošní novinku ředitel Vida science centra Lukáš Richter.

Vědec Norbert Werner.
Pozorování Persea mělo úspěch. Brňan publikoval v prestižním Nature

Za tři roky navštívilo park 710 tisíc lidí. Zaměstnanci pro ně připravili 3540 představení s vědeckými pokusy. Kromě toho také třeba příměstské tábory a interaktivní exponáty. Loni do Vida přišlo 235 tisíc lidí a letos ještě o patnáct tisíc více.

Do konce roku centrum nabídne ještě vánoční program s Víkendovými labodílnami. Zájemci si v nich vyrobí instantní sníh nebo šumivou kouli do vany.

Tři roky Vida! centra
• 710 tisíc návštěvníků
• 3800 programů pro školy
• 3540 představení se zábavnými pokusy
• 225 externích akcí
• 550 programů pro rodiny
• 39 příměstských táborů
• 19 večerních party
• 11 dočasných výstav

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ