Mapa je vystavěná z pohyblivých panoramatických fotografií. Vytvořila ji neznámá společnost z Rumunska a počítačovým odborníkům tím pořádně zamotala hlavy.

Když se na internetu před dvěma lety objevil projekt Google Street View, svět se o něco zmenšil. Díky němu si uživatelé mohou prohlédnout tu nejzapadlejší uličku města vzdáleného tisíce kilometrů, jako by stáli přímo v ní. „Je to užitečné, třeba když jedete na neznámé místo. Můžete vidět celé město, ještě než se tam doopravdy podíváte,“ myslí si dvacetiletý student Jan Kubeš.

Až dosud se zdálo, že Brno se vlastního virtuálního modelu jen tak nedočká. Území, které Google pokrýval svou interaktivní mapou, se totiž rozšiřovalo pomalu. Před nedávnem jej ale předběhla nenápadná softwarová společnost z Rumunska. Jmenuje se Extreme Soft Group a chystá se digitalizovat mapu střední a východní Evropy. Na území České republiky už pokryla téměř celou Prahu a část Brna.

Pohled do ulic Brna na Norc.cz.

Digitální mapy prý čeká zářná budoucnost. „Mají velký potenciál pro reklamu. Firmy mohou svým zákazníkům ukázat, jak se k nim dojede. Nebo si vytipovat lokality atraktivní pro podnikání,“ vysvětluje Jiří Sochor z katedry počítačové grafiky a designu.

Projektů, které zkouší konkurovat monopolu Google Street View, už existuje po světě několik. Případ rumunské společnosti je prý ale v mnohém zvláštní. „Norc používá podkladové mapy, které patří Googlu. A kdyby je používal neoprávněně, Google už by určitě protestoval,“ tvrdí Sochor.

Odborníci proto spekulují, že rumunský projekt je jen tajnou odnoží Googlu. Ten se tak prý chce vyhnout problémům, které mu způsobilo zveřejnění panoramatických obrázků z měst Severní Ameriky a západní Evropy. Fotografové firmy na nich totiž často nechtěně zachytili opalující se obnažené nebo zvracející lidi.

A v tom je největší problém panoramatických fotografií, kompletně pokrývajících velká města. „Na snímcích se může objevit leccos, co by tam být nemělo,“ vysvětluje Václav Přenosil z brněnské fakulty informatiky. Fotografie mohou podle něj například zachytit utajované armádní objekty nebo právě lidi v intimních momentech. „Internet je otevřený prostor, ve kterém se informace filtrují jen těžko. I proto poskytuje tak výstižný odraz společnosti,“ dodává Přenosil.

Pohled do ulic Brna na Norc.cz.