Hned u budoucího domu vede vytížená silnice s množstvím aut a kamionů, blízko teče řeka Svratka s oblíbenou cyklostezkou. O něco dál je sportovní areál či přírodní koupaliště. Nedaleko pak třeba dálnice D1 a D2 nebo velké obchody. U Sokolovy ulice na jihu Brna najdou už za několik let nové bydlení stovky, možná jednotky tisíc lidí.

Na podzim tam začne budovat komplex se 427 byty investor Imos Development. „Výstavba první etapy potrvá rok a půl. Dál nás pak čekají ještě druhá a třetí fáze. První obyvatelé začnou bydlet na jaře 2023,“ sdělila výkonná ředitelka firmy Hana Vyplelová.

Připravovaný bytový dům na rohu Sokolovy ulice a Dufkova nábřeží na jihu Brna od firmy Bemett.
Nová velká výstavba u Svratky: stovky bytů včetně devítipatrového domu s křídly

Investor počítá s téměř pěti sty parkovacími místy, s chodníky, silnicemi nebo úpravou křižovatky v Sokolově. „Z úrovně města jsme žádali kvalitní dopravní napojení, zastávky městské hromadné dopravy, zelené střechy na budovách nebo opatření na vsakování vody,“ nastínil brněnský radní pro územní rozvoj Filip Chvátal. V komplexu vznikne zelený vnitroblok pro relaxaci obyvatel.

Naproti přes ulici připravuje jiný developer, firma Bemett, bytový dům se 131 byty. Jeho nárožní budova má dosahovat výšky devíti pater, její křídla pěti a šesti podlaží. Oba investoři už v minulosti kvůli Svratce provedli na vlastní náklady ochranu proti velké vodě. Při terénních úpravách okolí udělali i stezky.

Proti plánovaným výstavbám se staví někteří místní bydlící v Horních Heršpicích, kde bytové domy vzniknou. „Projekty razantně navýší počet obyvatel na malé ploše. Změní charakter lokality, protože s ní kapacitně, ani urbanisticky neladí. Budou znamenat zhoršení dopravní situace a stavu ovzduší, jakož i zábor ploch, které se mohly využít pro rozvíjení rekreačních a sportovních aktivit či vybudování parku, který zde na jihu chybí,“ shrnula místní obyvatelka Alena Tomková.

Výstavba

Rezidenci Svratka začne firma Imos Development stavět na podzim.

Dohromady nabídne 427 bytů a 495 parkovacích míst.

První etapa potrvá rok a půl.

První obyvatelé začnou bydlet na jaře 2023.

Podle údajů Brněnské asociace architektů a stavitelů bude Rezidence Svratka největším zahájeným bytovým projektem. „Mezi největší už vznikající patří Pekárenský Dvůr od firmy Domoplan nebo Ponava City od Imos Development,“ řekl za asociaci Tomáš Beneš. První roste v Zábrdovicích, druhý v Králově Poli.

Beneš doplnil, že lokalitu u Sokolovy ulice považuje za velice dobrou pro bydlení. „Z hlediska dopravy, vyžití a služeb," poznamenal.

Naopak realitní makléř Jakub Farář oblast jako atraktivní pro dlouhodobé žití nevnímá. „V porovnání s jinými místy ve městě zas tak super není. Atraktivnější jsou třeba Žabovřesky nebo Štýřice," myslí si Farář.

Podle Vyplelové od nedávného zveřejnění projektu Rezidence Svratka evidují veliký zájem. Lidé byty nejen poptávají, ale žádají také o jejich rezervace. „Průměrná cena se pohybuje okolo 105 tisíc korun za metr čtvrteční," doplnila.

Právě kvůli požadované ceně nových bytových jednotek místní podle Tomkové pochybují, že se noví obyvatelé s místem dostatečně sžijí. „S ohledem na cenu bytů je obava, že se postaví malometrážní byty, které budou využívané pro nájemní bydlení. Jejich uživatelé si tak nevytvoří k lokalitě náležitý vztah," vysvětlila Tomková.

Chystanou revitalizace nábřeží Svratky mezi Riviérou a viaduktem v Uhelné ulici doplní nová lávka.
Proti povodním. Brno plánuje, investoři staví. Nechtějí čekat na město

Záměry výstavby se stovkami bytů u Svratky kritizuje také další místní obyvatel Jan Žaloudek. Původně před lety počítal s tím, že plochu zastaví rodinné domy. „O výstavbě šesti nebo devítipatrového kolosu, který zničí vzhled naší čtvrti a každodenní krásný západ slunce či výhledy od řeky na hrad Špilberk, nikdo nic neříkal," zmínil Žaloudek. 

Vyplelová upozornila, že plocha je určená k zástavbě už historicky. „Snad už od roku 1994, od kdy platí současný územní plán města," podotkla. Upravený návrh nového plánu, jenž plánují městští zastupitelé schválit v červnu nebo v září příštího roku, vymezuje na místě Rezidence Svratka smíšenou obytnou plochu. Mohou tam vzniknout byty v budovách s výškou od devíti do dvaadvaceti metrů s až čtyřicetimetrovou dominantou.