Bystrcký spolek odpůrců současného projektu silnice I/43 plánuje žalobu proti rozhodnutí kraje. V září zastupitelé schválili trasu vedoucí nedaleko obytné zástavby v brněnské Bystrci a Kníničkách. Spolek Občané za D43 jako obchvat celého Brna navrhuje alternativní trasu Boskovickou brázdou.

Služby právníka a vypracování odborných expertíz chtějí představitelé spolku zaplatit díky online sbírce. Od prosince už vybrali přes 200 tisíc korun. „Řešení celé situace soudní cestou je krokem, k němuž jsme se rozhodli až poté, co jsme využili veškerých možností, které jako občané ve vztahu k veřejné instituci máme. Potřebujeme shromáždit 450 tisíc. Kromě právních služeb a expertního poradenství je využijeme i na vytvoření komunikační strategie celé kampaně,“ uvedla předsedkyně spolku a bystrcká zastupitelka Jana Pálková.

Schválenou trasu budoucí silnice dlouhodobě kritizují kvůli obavám z dopadu zvýšeného objemu dopravy na obyvatele Bystrce i dalších obcích, v blízkosti kterých by měla vést. Své připomínky podpořili i peticí. „Podepsalo se pod ni necelých 38 tisíc lidí,“ doplnila Pálková.

S výstavbou silnice přes Bystrc nesouhlasí i Martina Vančurová z Brna. „Kdo by chtěl, aby mu za domem jezdily dnem i nocí nákladní auta. Už jen kvůli tomu hluku a výfukovým plynům,“ řekla.

Plánovaná žaloba náměstka hejtmana kraje Martina Malečka nepřekvapila. „Už dříve se někteří odpůrci navrhované trasy I/43 připojili k žalobě, která požadovala zrušení zásad územního rozvoje kraje, které jsou pro výstavbu silnice klíčové. Soud jejich připomínky označil za neopodstatněné a žalobu zrušil. Samozřejmě, spolek má právo obrátit se na soud, nemyslím si ale, že před ním žaloba obstojí,“ myslí si.

close D43 povede přes Bystrc. info Zdroj: Deník/ Markéta Evjáková zoom_in

Podle Malečka současnou trasu krajští radní vybrali na základě rozsáhlé studie. „Pracovalo se na ní přes rok a půl. Srovnávala obě trasy, jak přes Bystrc a Kníničky, tak obchvat, a posuzovala jejich možný vliv na zdraví lidí i životní prostředí. Jako vhodnější studie vyhodnotila první variantu,“ sdělil.

Jak se žalobou u soudu spolek uspěje lze podle advokátky Moniky Coufalové z brněnské advokátní kanceláře Coufalová a Kubíková jen těžko odhadnout. „Místní vnímají možná rizika pro své okolí jinak než úředníci. Bude záležet, jaké předloží argumenty,“ komentovala.

Nová silnice má ulehčit přetížené silnici I/43 z Brna směrem na Svitavy. Její budoucí trasa z rozhodnutí krajského zastupitelstva povede přes část Bystrce a Kníniček, dál v blízkosti Jinačovic, Kuřimi a Čebína.