Brno a Jihomoravský kraj se zároveň zúčastní světové výstavy EXPO v Dubaji s expozicí na téma spojení dvou světů Micro & Macro. „Věda a technologie z našeho regionu pronikly nejen do celého světa, ale i za hranice stratosféry. Když už jsme vidět na EXPO v Dubaji, chceme i na jižní Moravě přiblížit vesmírné technologie a elektronovou mikroskopii,“ sdělil ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter.

Exponát z dílny brněnských architektů Chybik+Kristof a Visualove navštíví jako první po Brnu Židlochovice. K němu se připojí zábavná a naučná show Věda a technika jede! „Interaktivní dílny, kde si zájemci mohou vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i poutavé vědecké pokusy,“ popsal plánované akce v jihomoravských obcích koordinátor digitální dílny FabLab Tomáš Mejzlík.

Celá akce navazuje na dlouhodobou činnost města Brna a Jihomoravského kraje. „Trvale chceme dostat region na mapu světa coby jedno z evropských center vědy, inovací a high-techu. Dubaj nám nabízí výbornou možnost ukázat celému světu, v čem je náš region výjimečný,“ řekl radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka.

LUKÁŠ SOLAŘ