Investicí za čtvrt miliardy se v roce 2023 stane výstavba hojně diskutované multifunkční haly u výstaviště. Stavební práce vyjdou v budoucnu na bezmála čtyři a půl miliardy korun, podle opozičního zastupitele Matěje Hollana to však není dobrým rozhodnutím. „Bude to šíleně drahé, přičemž projekt nemá provozovatele a nikdo netuší, jak bude fungovat. Peníze jsou v současné době potřeba jinde. Například v podpoře obnovitelných zdrojů, nebo v úsporách energií. Vedení města již kvůli hale odepsalo opravu cest na ústředním hřbitově a nemá ani peníze na opravy městských bytů. Vše teď jde do haly. Je tristní a nezodpovědné vyhazovat peníze do takovéto černé díry,“ kritizoval nedávno Hollan.

Ilustrační snímek. Peníze
Je to černá díra, říká o investicích na příští rok opozice v Brně

Brněnská primátorka Markéta Vaňková upozornila, že rozpočet vznikal v mimořádně nejisté době ovlivněné válkou na Ukrajině, důsledky pandemie koronaviru a zvyšováním cen energií. „Vysoká míra inflace sice znamená pro Brno vyšší daňové příjmy, ale současně vytváří tlak na výdajovou stranu rozpočtu. Zejména na energie, platy a peníze pro městské části,“ sdělila k rozpočtu na nadcházející rok primátorka Vaňková.

Janáčkovo kulturní centrum

Přes dvě stě milionů korun určili brněnští představitelé Janáčkovu kulturnímu centru, které má v budoucnu zastřešovat kulturní program v Brně. Kdo je postaví a kdy, může být jasné letos. Primátorka Vaňková se nechala slyšet, že se centrum bude stavět bez kompromisů, tedy ve své ideální podobě. „Dokončeny tam budou třeba i podzemní garáže s kapacitou dvě stě parkovacích míst,“ řekla Vaňková. Technologické zázemí vznikne mimo budovu, aby se snížilo riziko vibrací.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra podle návrhu ateliéru M1.
Janáčkovo kulturní centrum chce Brno začít stavět příští rok

Provozovatelem Janáčkova kulturního centra se v budoucnu stane Filharmonie Brno, jež v něm plánuje odehrát asi čtyřicet koncertů ročně. Program v mezičase doplní hostujícími umělci. Kapacita sálu bude dvanáct set míst, jeviště se stane současně jediným brněnským, na nějž se vejde celý orchestr. Brněnská filharmonie má sto dvacet členů, aktuální jeviště ve městě mají kapacitu pouze pro čtyřicet až šedesát umělců. Výstavba centra vyjde na necelé dvě a půl miliardy, hotovo má být za čtyři roky.

Dopravní stavby v Brně

Desítky milionů korun poputují v roce 2023 do dopravy, konkrétně na výstavbu Velkého městského okruhu v úsecích Tomkovo náměstí a Žabovřeská. Koncem listopadu vybetonovali dělníci mostovku nového silničního mostu přes Svitavu, za den se povedlo uložit až pět set metrů krychlových betonu. Mostní estakáda bude dlouhá půl kilometru. Stavba má skončit za dva roky. „Lidé mohli vidět, jak dělníci pracují v křižovatce Karlovy a Provazníkovy ulice a jak zakládají pilíře sjezdové rampy,“ zmínila tehdy mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Neméně důležitou součástí okruhu bude úsek Žabovřeská. Součástí výstavby byla rovněž ražba tramvajového tunelu vedoucího do brněnských Pisárek, v uplynulých měsících tam dělníci začali s pokládkou kolejí. Hotovo by mělo být, podobně jako v případě Tomkova náměstí, příští rok. „Jsem rád, že stavba vzniká, i když je to teď v dopravě dost omezující. Doufám, že pak bude provoz aspoň chvíli bez kolon,“ těšil se například Brňan Tomáš Čepela.

Práce na výstavbě velkého městského okruhu u Tomkova náměstí v Brně.
VIDEO: Pokrok na VMO Tomkovo náměstí v Brně, betonují další část mostní estakády

Mezi další cíle patří dokončení obnovy Mendlova náměstí, oprava prostoru mezi Šumavskou a Kounicovou ulicí nebo příprava modernizace železničního uzlu. „S přihlédnutím k nejisté situaci v oblasti vývoje cen energií bude v rozpočtu rezerva v objemu sedm set milionů korun. Na dofinancování investičních potřeb města Brna je v rozpočtu navržen úvěr v objemu 2,3 miliardy, který může být letos navýšen v závislosti na postupu přípravy výstavby významných investičních akcí města,“ uvedla předsedkyně finančního výboru brněnského zastupitelstva Andrea Pazderová.

Město také chystá dokončení projektu Dostavba kanalizace v Brně II, na nějž je v závěrečné fázi vyhrazených osmasedmdesát milionů korun. Na rekonstrukce stávající vodohospodářské infrastruktury je dále více než osm set milionů. Z Fondu bytové výstavby plánuje město použít na vznik nebo obnovy bytových domů a domů s pečovatelskou službou bezmála dvě stě šedesát milionů. Dále se Brňané mohou těšit na dokončení pětadvacet metrů dlouhého bazénu za Lužánkami, přípravu sportovního areálu Anthropos, dokončení Centra dialogu a revitalizaci zahrady Arnoldovy vily nebo obnovu vodojemů na Žlutém kopci.