Nejdražší bude plánovaná oprava téměř sedmikilometrového úseku silnice druhé třídy mezi Deblínem a Tišnovem na Brněnsku. Vyjde zhruba na 313 milionů korun. „Je to velmi specifický úsek. Má hodně zatáček a spoustu nezpevněných krajnic. V zimě a když prší, může být pro řidiče nebezpečný," upozornil mluvčí Tišnova Roman Skřepek.

Stejnou silnici cestáři opraví i v úseku mezi Tišnovem a Drásovem. „Místo je nyní v hodně špatném stavu. Když opravovali obec Hradčany, objízdná trasa vedla právě tudy, což silnici hodně ublížilo. Řidiči často nepoznají ani rozdíl mezi silnicí a škarpou," vysvětlil Skřepek.

Dělníci od března obsadí třeba i silnici druhé třídy v obci Moutnice nebo Rakoveckou ulici v Brně. „Místa, které chceme opravit, vybíráme podle několika kritérií. Záleží hlavně na stavu silnic a jejich dopravním významu. Tedy kolik místem projede denně aut," konstatoval ředitel jihomoravské Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

Důležité podle něj také je, jak rychle dokáže společnost získat stavební povolení. „Většina míst, na které se chceme letos zaměřit, je v havarijním stavu. Jejich oprava je nezbytná," doplnil ředitel.

765 milionů korun hodlá letos investovat jihomoravská Správa a údržba silnic do opravy silnic druhých a třetích tříd na Brněnsku. Rozsáhlé rekonstrukce mají skončit až v příštím roce.

Opravy mají skončit nejpozději příští rok. „Jedná se o stavby, které mají větší rozsah, proto pro jistotu počítáme i s pokračováním v příštím roce,“ dodal Komůrka.

Na další havarijní úsek u Březiny se silničáři zaměřili už loni. Oprava silnice II/373 a III/37367 má stát přibližně sedmasedmdesát milionů korun. Více než šestinu částky zaplatí obec. „V podstatě je to stejná částka, jako náš loňský rozpočet. Nicméně oprava těchto silnic je už nutná,“ uvedl starosta Martin Habáň.

Rekonstrukce zhruba dvou kilometrů silnice se pravděpodobně protáhne, dělníci totiž narazili na několik komplikací. „Bylo to špatné podloží silnice a problémy s dešťovou kanalizací. Hotovo by mělo být snad v listopadu," dodal starosta.

Omezení, která budou opravy provázet, nevadí stěhovákovi Filipu Šťouračovi. „Kolem Tišnova jezdím často a silnice jsou tam opravdu ve strašném stavu. Klidně si zajedu několik kilometrů po objízdné trase, když budu vědět, že třeba za rok už tudy projedu bez poskakování," konstatoval.

Opravy silnic na Brněnsku.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková