Start je naplánovaný na letošní rok. Mise bude studovat sluneční korónu, tedy dokumentovat a analyzovat okraj Slunce z mnohem bližší vzdálenosti než kdykoliv předtím.

Speciálně vyvinutý gyroskop umožňuje přesně určit natočení satelitu i v případě, že není možné použít standardní metody využívající polohu vůči hvězdám. Například když se satelit rychle roztočí a jeho kamera není schopna hvězdy přesně zachytit.

„Určování polohy a stabilizace satelitů je dlouhodobá specializace výzkumného a vývojového centra Honeywell v Brně," zmínil technický manažer společnosti Honeywell Aerospace Technologies Tomáš Neužil.

Pojízdná dílna FabLabu nabízí studentům digitálními stroje jako je 3D tiskárna, řezací plotr nebo CNC frézka.
Pět let FabLabu v Brně. Studenti kouzlí s digitálními stroji, dílna je v kamionu

Technologie, kterou vyvinuli odborníci v Brně, je založená na takzvaných mikroelektromechanických systémech. Zajistí bezpečnost a funkčnost satelitu ve složitých situacích v náročném vesmírném prostředí.

„Stále rostoucí počet satelitů na oběžné dráze zvyšuje potřebu co nejspolehlivěji sledovat jejich polohu a okamžitě reagovat na překážky. Lehká a cenově efektivní technologie může poskytovat přesná data o poloze, díky nimž se satelit může sám přemístit," uvedl Neužil, který byl vedoucím týmu, jenž gyroskop vyvinul.

Technologie, kterou vyvinula společnost Honeywell v Brně, bude na palubě mise do vesmíru. Deník měl možnost nahlédnout do laboratoře Honeywellu, kde podobné technologie vznikají.Technologie, kterou vyvinula společnost Honeywell v Brně, bude na palubě mise do vesmíru. Deník měl možnost nahlédnout do laboratoře Honeywellu, kde podobné technologie vznikají.Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Ke Slunci poletí dva satelity, které se budou pohybovat ve vzdálenosti 150 metrů od sebe. První bude vrhat stín, druhý může studovat sluneční koronu, tedy nejkrajnější část sluneční atmosféry.

„Pro nás inženýry je to, že naše zařízení poletí do vesmíru, velká událost," řekl Neužil.