Na rozšiřování kapacity stále pracují jihomoravští hasiči společně se zaměstnanci brněnských veletrhů. „Vzhledem k tomu, že kraj naplnil kapacitu ubytování uprchlíků z Ukrajiny v hotelech a penzionech, změnila se strategie ubytování lidí prchajících před válkou. Momentálně proto pomáháme se změnou systému ubytování uprchlíků,“ přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči v posledních dnech v prvním patře pavilonu B připravili více jak 450 míst pro nouzové ubytování. „Dalších 170 míst je v přízemí haly. Většina z těchto míst je již obsazena,“ sdělil v neděli odpoledne Mikoška.

Jihomoravští hasiči stále pokračují v logistickém zabezpečení centra a v pomoci s transportem uprchlíků a materiálu. Zároveň vypomáhají i s přípravami dvou tělocvičen v Hodoníně a Mikulově, kde najdou dočasný azyl další migranti prchající před válkou. Přesunout by se tam první uživatelé měli už v pondělí. „Uvažovaná kapacita je zde sto lůžek v každé tělocvičně. V jednání je ubytovací centrum v podobných prostorách i ve Znojmě,“ řekl Holeček.

I nadále platí, že se kraj potýká s nedostatkem matrací, lůžek, spacích pytlů a nafukovacích lehátek. Každá pomoc ze strany lidí je proto v tomto směru vítaná.

Na asistenčním centru na brněnském výstavišti se během čtyřiadvaceti hodin v sobotu zaregistrovalo 577 uprchlíků. Což znamená, že od otevření centra branami pavilonu B prošlo již 12 136 osob prchajících před válkou na Ukrajině.