Původně zástupci kraje avizovali, že první běžence tam ubytují už v úterý. „Zatím v nich není nikdo ubytovaný, ale k převozu dojde v následujících dnech. Dále připravujeme znojemskou tělocvičnu. Ostatní obce hledají a zpracovávají možné nabídky,“ popsala Markéta Chumchalová z tiskového odboru kraje.

Jihomoravský kraj oslovil všech jednadvacet obcí s rozšířenou působností. Každá by měla vytipovat jedno místo k ubytování. Jasno o místě, kam umístí uprchlíky, mají také v Kyjově. „Tento týden v prostorách tělocvičny Střední školy polytechnické vznikne sto lůžek. Budeme rádi, když lidé přinesou spacáky, matrace, deky nebo karimatky na dovybavení. Můžou je nosit na radnici,“ apelovali zástupci města na Hodonínsku na svém facebooku.

V Brně na tržnici v ulici Olomoucká zabavili celníci padělané zboží v hodnotě několika milionů korun.
VIDEO: Celníci zabavili v Brně padělky za miliony, odhalili také nelegální herny

Lidé, kteří jsou ubytovaní v penzionech a internátech, zatím na těchto místech zůstanou. „Nelze říci, na jak dlouho. Jsme otevřeni dalším nabídkám velkokapacitního bydlení, ale jsme limitovaní penězi,“ doplnila Chumchalová.

Hejtman Jan Grolich se obával, že budou muset stěhovat z penzionů do tělocvičen skoro dva tisíce lidí. „Stěhujeme, ale podstatně míň. A do jiných penzionů nebo internátů," podotkl na twitteru.

Od začátku fungování krajského asistenčního centra na brněnském výstavišti k pondělní páté hodině odpoledne odbavili pracovníci centra 13 444 lidí z válko uzasažené Ukrajiny, ubytovalo jich skoro tři tisíce. „Za pondělí jsme evidovali 625 registrací. K pondělní páté hodině odpoledne je v pavilonu B nouzově ubytováno 563 lidí," vyčíslila Chumchalová.

ŠIMON HERMAN