„Projekt nyní vstupuje do fáze zpracovávání dokumentace pro územní rozhodnutí. V tuto chvíli předpokládáme, že stavbu můžeme zahájit do pěti let,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Koncept družstevního bydlení organizovaného z úrovně města je alternativou k developerské výstavbě. „Družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, a nikoliv pro zisk. Byty tím mají být výrazně dostupnější," vysvětlil primátorčin náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Původně v lokalitě představitelé města zamýšleli vybudovat startovací byty a bydlení pro důchodce. „Se změnou záměru se proto upravily i dispozice bytů, namísto převažujících jedno a dvoupokojových vhodných pro páry z řad mladých i penzistů tam teď budou hlavně dvou a třípokojové vyhovující rodinám," nastínila Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

V budoucnu počítají zástupci města s výstavbou družstevního bydlení v šesti lokalitách. Kromě Francouzské vznikne například v Přízřenicích, Holáskách nebo na Kamenném vrchu. Tam vyrostou budovy dohromady s 350 byty. Na posledním jednání odsouhlasili městští zastupitelé směnu posledních potřebných pozemků pro výstavbu se společností Impera City.