V pondělí odpoledne zůstával nejprve nafouknutý pouze sedmimetrový model Temnalóny. Kvůli nepřízni počasí. „Pokud se počasí zlepší, nafoukneme desetimetrové modely Temnalóny i Terralóny. Sedmimetrový model pak sfoukneme," hlásil kolem půl čtvrté odpoledne ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Později se počasí umoudřilo. O hodinu později už Dušek informoval, že nafoukli oba větší desetimetrové modely Temnalóny i Terralóny.

Dva Fegurdi jsou trvale umístění před budovou brněnské hvězdárny a planetária.
VIDEO: Bloudící mimozemšťani v Brně. Podívejte se, co nového stojí u hvězdárny

Model Temnalóny tradičně vznikl v Brně. Jeho grafickou podobu navrhli architekti světla Jan Machát a Michal Okleštěk z uskupení Visualove, o tisk a sešití se postarali pracovníci společnosti Kubíček Factory. Od pondělí 10. do neděle 16. července, respektive od úterý 1. do úterý 8. srpna 2023 Temnalónu lidé uvidí v rámci Festivalu planet. „Pro Hvězdárnu a planetárium Brno se jedná o nejprestižnější, nejnavštěvovanější a organizačně nejsložitější akci roku. Nechceme ale bezduchou atrakci, díky které vznikne bezpočet selfíček. Našim cílem je, aby obyvatelé našeho města zcela přirozeně žili astronomií, a aby považovali za samozřejmé, že se mohou z Kraví hory kdykoli vydat do vesmíru.“ řekl Dušek.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Unikátní vizuální zážitek na Kraví horu každoročně láká stále více lidí. „Vloni jich na Festival planet dorazilo sedmdesát tisíc,“ zmínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Už v minulých letech lidé mohli na Kraví hoře obdivovat i další obří modely vesmírných těles: Lunalón (Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce).