„Vzhledem k extrémnímu vývoji teplot a jejich průměrných denních hodnot jsme se rozhodli přistoupit k přerušení topné sezony. Odstavení dodávek tepla bude probíhat postupně během pátečního dne, od večera pak budou přerušeny úplně," uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Ten zároveň dodává, že pokud by se v následujících dnech nebo týdnech ještě výrazně ochladilo, jsou připraveni dodávky ihned obnovit. Pokud se tak ale nestane, bude se zřejmě jednat o nejkratší topnou sezonu.

Plánovaná lanovka z Pisárek k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.
Příprava sporné lanovky v Brně: stavbu posvětilo ministerstvo, klade si podmínky

Počet topných dnů totiž s velkou pravděpodobností nepřesáhne číslo 200, což je historicky nejnižší hodnota. Loni Teplárny přerušovaly dodávky až 22. května, tedy o více než měsíc později. „Období od počátku října 2023, kdy jsme zahájili topnou sezonu, je s průměrnou teplotou 6,1 °C o téměř 3 °C teplejší, než je dlouhodobý teplotní normál. Je také vůbec nejteplejší za posledních 60 let,“ upřesnil finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Podnik také dodává, že přerušení dodávek tepla, ani následné ukončení topné sezony, nemá žádný vliv na dodávky teplé vody.

Jaké počasí slibují meteorologové první dubnový víkend si můžete přečíst v tomto článku