Mezi hlavním vstupem do tepláren a vjezdem s vrátnicí vznikne veřejné nábřeží s přístupem k vodě po širokých schodech doplněných zelení. „Našim cílem je v této etapě upravit tok do přívětivější podoby," okomentoval plánovanou přestavbu mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Říčka zde momentálně vypadá neutěšeně, je schovaná v hlubokém korytě a zarůstá travou a keři.

Projekt je ve fázi zpracovávání projektové dokumentace. Brněnští radní ve středu vybrali zhotovitele technického průzkumu mostu a stěn koryta. Provede ho společnost Inset. „Cílem zakázky je zjištění technického stavu. Poslouží zvolení technologického postupu při úpravě zdí podél toku a následné zapracování do projektové dokumentace," dodal Poňuchálek.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Za tento průzkum zaplatí město necelých tři sta tisíc korun a potrvá dva měsíce. Začátek přestavby je v plánu na příští rok.

Nad odpočinkovou zónou přímo před továrním areálem se podivil například Brňan Pavel Bartošek. „Oživení  je dobrá věc. Jen aby to v této části města mělo nějaký účel a smysl," vyjádřil se.

Reklama na fasádě sokolovny na Tomkově náměstí v Brně vypadá stejně jako v roce 1933.
Historické reklamy opět září na Tomkově náměstí v Brně. Podívejte, na co lákají

Vedení městské části Brno-střed si zvelebení průmyslového areálu pochvaluje. „Všechny úpravy, které souvisí s protipovodňovými opatřeními a zpřístupněním prostoru lidem, vítáme. Pracují tady lidé. To, že tu není velká obytná zóna, neznamená, že zde nemá být prostor k odpočinku," sdělila mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Projekt revitalizace Ponávky má za cíl upravit dříve regulovanou a často i zatrubněnou říčku do přírodnější podoby. Jako první z celkem jedenácti etap dokončili stavbaři přestavbu bývalého parkoviště a výběhu pro psy při ulici Kalová v Komárově. Na konci roku 2019 zde vznikl nový park s názvem Mariacela. Následovala úprava soutoku Ponávky se Svratkou a vybudování parku s rybářskou stezkou u Hodonínské a Svatopetrské ulice.

Symbol brněnských devadesátek, slavné Bobycentrum v Brně, slaví v roce 2023 třicet let fungování. Takto to tam nyní vypadá.
Symbolu brněnských devadesátek hrozil zánik. Bobycentrum teď slaví třicet let

Letos měla začít stavba parku u Dornychu, kde je nyní rozsáhlá plocha neudržované zeleně, kterou obklopuje meandrující tok Staré Ponávky. Ta se ale zdrží. „U etapy Park Škobárenská se aktuálně přepracovává dokumentace, aby se projekt zjednodušil a byl proveditelný," vysvětlil Poňuchálek. Na této etapě spolupracuje Brno se společností CTP Ponávka Business Park.

Souhrnný rozpočet pro všech jedenáct plánovaných etap na celkem čtyřech kilometrech toku počítá s částkou půl miliardy korun.