Dvě termovizní kamery, které dříve používali vědci na Energetickém ústavu Fakulty strojního inženýrství, nainstalovali odborníci u vchodů do Fakultní nemocnice Brno, jednu ve vchodu pro pacienty, druhou pro zaměstnance. Třetí kameru zapůjčil Středoevropský technologický institut CEITEC do Dětské nemocnice v brněnských Černých Polích.

„Nabídli jsme nemocnici pomoc a z naší debaty vyplynulo, že nemocnici chybí také termovizní kamery, které by automaticky změřily teplotu každému, kdo vstoupí do budovy. Zdravotníci díky údajům z těchto kamer rychleji pacienta s teplotou oddělí od ostatních,“ uvedl děkan Fakulty strojního inženýrství Jaroslav Katolický.

Ilustrační foto
Covid-19 má na jižní Moravě 298 lidí. V Brně přibyli dva s pozitivním testem

Nemocnici dříve podobná zařízení chyběla. „Jsme za ně vděční, velmi nám pomohou," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Informace z kamery zpracovávají nyní zdravotníci. „Data a obrazy se odesílají do centrálního počítače, který obsluhují medici. Pokud kamery naměří u někoho zvýšenou teplotou, medici předají informaci zdravotníkovi, který stojí u vstupu, a ten rizikového pacienta kontaktuje a zajistí, aby se nedostal do kontaktu s ostatními,“ popsali fungování výzkumníci Energetického ústavu Ondřej Pech a Petr Kracík.

Termokamery dosud používali vědci při výzkumu. „Sloužily například pro měření energetických zařízení v teplárnách nebo i v Jaderné elektrárně Dukovany," zmínila mluvčí školy Radana Koudelová.

Dobrovolnici dodali do nemocnice u sv. Anny v Brně šest tisíc roušek.
Dobrovolníci už dodali šest tisíc roušek. Nemocnice jich má dost i pro rodiny

Přístroje škola zapůjčila zdarma. V nemocnici zůstanou, dokud podobná zařízení nezíská například od státu.

Termokamera funguje od minulého týdne i u vchodu do svatoanenské fakultní nemocnice v Brně. „Termokameru nám na měsíc zdarma vypůjčila firma GAN. Zařízení měří teplotu rychleji, přesněji a tolik nezatěžuje zdravotníky," zmínila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.