Spekuluje se dokonce o dvojnásobné částce. Ludmilu Horváthovou proto odvolal ke 30. srpnu loňského roku starosta obce Těšany Jan Husák z funkce, případ nyní šetří police Brno–venkov.

„Šetříme trestní oznámení na tuto ženu. Zatím jsme na začátku. Vyšetřovatel zjišťuje, zdali ke nesrovnalostem v účetnictví školy došlo úmyslně nebo vznikly ledabylým přístupem k práci,“ potvrdil šetření mluvčí police Brno venkov Aleš Mergental.

Odvolali také ředitele
Kromě Horváthové, které měla v Těšanech na starosti hospodaření školy a také chod jídelny, byl 30. listopadu odvolaný i ředitel Ladislav Nevrkla z Božic na Znojemsku. Záležitost je poměrně utajená. V místě, kde minulý ředitel trvale bydlí, v Božicích, o jeho odvolání zatím neví. „To jsem tedy v šoku. My tady žijeme s tím, že je ředitelem školy v Těšanech,“ divila se sekretářka obecního úřadu v Božicích, když jsme po Ladislavu Nevrklovi pátrali.

Podle starosty Husáka je Nevrkla zodpovědný za chyby v hospodaření školy. Zdali o chybách Horváthové Nevrkla věděl, a záměrně je kryl, se zatím nepodařilo prokázat. „Ladislav Nevrkla momentálně předává svou funkci a na všem spolupracuje,“ vysvětlil starosta Jan Husák. Stále však zůstává na zkrácený úvazek ve škole a vyučuje kromě dějepisu a občanské nauky, také rodinnou výchovu.

Ke kritické situaci se ale bývalý ředitel Nevrkla zatím nechce vyjadřovat. „Vím, že Ludmila Horváthová byla odvolána kvůli nějakým chybám v hospodaření, ale víc o tom skutečně nevím. Situaci zatím nechci komentovat, možná později,“ sdělil reportérovi Brněnského Deníku Rovnost předcházející ředitel.

Jeho přístup k práci, včetně metodiky, se ale už starostovi obce nelíbil delší dobu. Už po auditu v roce 2006 Nevrklovi nařídil, aby svou práci zlepšil. „Nic takového se ale nestalo. Pan magistr Nevrkla nebral má slova vážně. Další audit jen potvrdil mé obavy, že se v hospodaření školy něco špatného děje,“ uvedl starosta.

Viník bude potrestaný
„Velice mě to mrzí. Skutečně jsem nepředpokládal, že budu muset někdy něco podobného řešit. Nemůžu ale nikoho předem obviňovat, vše má v rukou policie. Pokud se ale prokáže nezákonné jednání, viník ponese zodpovědnost. To už je práce pro státního zástupce,“ poznamenal starosta Husák.

Bývalá hospodářka údajně starostovi obce slíbila, že všechny peníze vrátí a zatím tak činí. Žije navíc sama a stará se o tři děti. Právě tato skutečnost a prý i vyjádřená lítost je pro bývalou zaměstnankyni školy polehčující okolností. Zdroj, který si nepřál být jmenován, naznačil, že matka tří dětí je ve velkém psychickém vypětí a dokonce mluvila o sebevraždě.

Za hospodaření školy v Těšanech je loňského září zodpovědná Ivana Rychlíková, ve funkci zástupce ředitele nadále zůstal Drahomír Hochman. Starosta Husák je v roli koordinátora a kontrolora. „To, co se stalo, ani v nejmenším nenarušilo atmosféru mezi učiteli. Naši žáci patří v okolí mezi nejlepší a máme pro jejich vyžití připravený rozmanitý program,“ uvedl zástupce Hochman, která zároveň vede florbalový klub.

Těšanská škola je spádová pro tři obce na Židlochovicku. V současné době do ní chodí sto osmdesát žáků, nové vedení připravuje rozsáhlé výukové programy i pro dospělé, místní dívky hrají florbalovou ligu a rýsuje se i sportovní třída. Nedávno pro rukodělný kroužek přibyla keramická pec za sto tisíc korun.