Na samý okraj Brna chodí na oběd všichni milovníci silných motorů a české historie. V zapadlé uličce v Bohunicích totiž leží restaurace Veteran Car, kde oko návštěvníka potěší nejen jídelní lístek, ale také vzpomínky na motorismus z poloviny minulého století.

Po příchodu do restaurace se na hosty usměje servírka a stříbrná „čezeta“. Ta majestátně rozděluje prostor podniku. „Prostředí je příjemné. Možná jen trochu nesourodé. Mělo by to tu být ještě veteránštější,“ říká šéfkuchař restaurace U Královny Elišky Jiří Vařílek a ukazuje na moderní barový pult. Stěny restaurace zdobí historické fotografie, poznávací značky nebo stará rádia. Hosty hlídá i figurína dobového motoristy s knírkem.

Na rozhlížení ale není moc času. Pozornost hostí totiž zcela zaměstná pestrý jídelníček. „Počtení je to krásné, tady si host opravdu vybere,“ pochvaluje si Vařílek, který loni připravoval jídla i pro šestnáct evropských prezidentů. Obsluha se ho přijde na objednávku zeptat třikrát, než si z rozmanité nabídky zvolí, co bude jíst. U přineseného jídla nejdřív zaujmou talíře. Bílý porcelán s modrými kytičkami se perfektně hodí k dřevěným stolům a modrým ubrusům. „Je to hezký venkovský styl. Jen nůž k masu by mohli dát steakový. S příborovým se steak špatně krájí,“ upozorňuje šéfkuchař.

Na jídle si pochutnává. „Je to klasika. Maso je dobré, kuchař jen trochu překombinoval chutě. Pokud dáte na maso uherák a nivu a k tomu ještě oreganovou omáčku, chutě se překrývají a ztrácejí se,“ podotýká Vařílek a dodává, že by se proto jídlo obešlo i bez omáčky, která ve změti chutí vůbec nevynikne. Že více věcí na talíři znamená menší požitek potvrzuje i druhé testované jídlo, kuřecí medailonky se špenátem, chřestem a mozzarelou. Špenát se sýrem totiž přebíjí svou chutí chřest, který host skoro nezaznamená. Kromě překombinovanosti však není pokrmům co vytknout.

Horká zmrzlina

To potvrzují i dezerty. K Vařílkovu překvapení je v jídelním lístku smažená zmrzlina. „Mají ji málokde. Je časově náročná a vždycky hrozí, že se nepovede. Koule zmrzliny se několikrát obalí ve strouhaném kokosu a palačinkovém těstě. Pak se dá zamrazit a rychle se osmaží,“ vysvětluje šéfkuchař, jak je možné, že je koule na povrchu opečená do zlatova a vevnitř zmrzlá. Kuchaři z Veteran Caru se riskantní dezert povedl na jedničku, stejně jako palačinky s povidly a mákem. „Jsou jen strašně horké. Už deset minut,“ směje se Vařílek.

Dobrou náladu z plného žaludku ještě umocňuje stále usměvavá servírka, která ke stolu přispěchá co chvilku, aby se ujistila, že jsou hosté spokojení. „Není sice úplná profesionálka, ale zcela to vynahrazuje milým přístupem,“ uznává Vařílek. A jako by ho slyšela, přináší obsluha s účtem také mističku s bonbony.