Zdravotník připraví roztoky a zkumavky. Odebere vzorek stěrem z nosní dutiny člověka a během patnácti minut už zapisuje výsledek. Náročný kolotoč, který trvá zpravidla několik hodin, musí spolu s vybranými zdravotníky absolvovat obyvatelé domovů důchodců na jižní Moravě. Povinné testování klientů sociálních zařízení nařídilo ministerstvo zdravotnictví.

Přes sto padesát lidí musely otestovat sestry v domově důchodců ve Vyškově. „Klienti zvládají testování dobře. Celkově ho vnímají pozitivně, cítí se víc chránění,“ řekla vrchní sestra domova Eva Juřenová.

Skiareál v Olešnici. Ilustrační foto.
Lyžařská sezona za covidu? Sázka do loterie, zní ze skiareálů na jihu Moravy

Testování ve vyškovském domově provádí tři zdravotní sestry. „Jen testování klientů zabere asi třináct hodin. Navíc musíme testovat i zaměstnance,“ uvedla ředitelka domova Dana Indráková. Zdravotníci zde pečují o několik nakažených starých lidí. „Testujeme pravidelně už od konce října. Během tohoto povinného testování jsme zatím zjistili nákazu u jednoho klienta a jednoho zaměstnance,“ dodala Indráková.

Testování v kraji

Domovy důchodců na jižní Moravě využily k testování dodané antigenní testy.

Ty od začátku povinného testování ve středu 4. listopadu odhalily 291 případů nákazy.

Nákazu zjistili u 3 klientů domova v Břeclavi. V Centru pro seniory v Kyjově na Hodonínsku a v G-centru Mikulov na Břeclavsku zatím měli všichni negativní výsledek testu.

Ve znojemském domově naopak odhalili nákazu u patnácti lidí. Jsou mezi nimi jak obyvatelé domova, tak zaměstnanci. „ Pravidelně testujeme asi sto obyvatel domova a pět klientů odlehčovací služby,“ řekla ředitelka Centra sociálních služeb Znojmo Radka Sovjáková.

Už v polovině listopadu otestovaly zdravotní sestry klienty domova Kociánka v Brně. „Z pěti set sedmdesáti klientů se nákaza potvrdila u osmadvaceti klientů. U většiny z nich byl ale průběh nemoci jen lehký. K dnešnímu dni evidujeme tři klienty pozitivní na Covid-19,“ řekla ředitelka domova Naděžda Křemečková.

Krajští hygienici hodnotí situaci na jižní Moravě jako klidnou. „Od zahájení povinného testování v domovech důchodců na začátku listopadu až do dnešního dne nahlásila zařízení v celém Jihomoravském kraji celkem 291 pozitivně testovaných klientů. Z celkového počtu důchodců v jejich péči je to necelých tři a půl procenta,“ řekla epidemioložka Renata Ciupek. Podle údajů krajských hygieniků nejvyšší počet případů nákazy doposud zaznamenali na přelomu měsíců srpna a září v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Kyjově.