Zároveň bojuje s částečným ochrnutím poloviny těla. V současné době navštěvují rodiče s malým Jiřím specialisty i rehabilitace, cvičení musí osmičlenná rodina hradit z vlastních peněz. „Rána jsou náročná. Nejdřív je potřeba obstarat Jiříka, potom teprve ostatní děti. Pak znovu Jiříka, který potřebuje léky, speciální stravu a spoustu cvičení,“ popisuje matka Anna Přibylová.

Na náročnou sociální situaci v souvislosti s péčí o postižené děti se v Brně tento týden snaží upozornit osvětová kampaň s názvem Týden rané péče. „Letošní čtrnáctý ročník máme za cíl rozšíření povědomí o rané péči. Jedná se o službu, která pomáhá rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením,“ přiblížila Irena Jelínková ze Společnosti pro ranou péči.

Navzdory snaze rodiny o zlepšení Jiříkova zdravotního stavu zůstává stále řada věcí, kterým se chlapec nemůže věnovat. „Nemůže si vzít obyčejné autíčko a hrát si s ním. Je pro něj velký boj rozdělat si dárek u vánočního stromku. A těžký je taky výběr hraček. Je potřeba dát pozor, zda nějaký zvuk nebo světelný efekt nespustí epilepsii, ačkoliv právě zvukové a svítící hračky ho nejvíce baví,“ vysvětluje za rodinu Přibylová.

Součástí letošní osvětové kampaně je den otevřených dveří spolku, přednášky, workshopy, ale i výstavy. Patronem čtrnáctého ročníku se stala populární skupina Mirai. „Naším cílem je pomoci rodinám vytvořit takové podmínky, aby mohlo jejich dítě vyrůstat v domácím prostředí a nemuseli přistoupit k ústavní péči. Chceme informovat o možnostech podpory rodin dětí s postižením,“ doplnila Jelínková.

Raná péče je nyní pomocí také pro rodinu Přibylových. „Dříve jsme jezdili hodně na výlety s dětmi, po narození Jiříka jsme se museli omezit. Díky rané péči jsme se dostali třeba na plavání, na víkendový pobyt pro rodiny, vyzkoušeli jsme pro Jiříka různé terapie. Děti jsou šťastné, že se někam podíváme a jsme všichni pohromadě,“ usmívá se Jiříková máma Anna Přibylová.