Zákaz prodeje potravin s obsahem THC porušil provozovatel obchodu Hempo Cannabis Shop Brno. Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce zde v září našli sušenky obsahující tuto psychoaktivní látku. Informovali o tom nyní. 

„U potravin z konopí nelze THC zcela odstranit, proto vždy zkoumáme, zda zbytkové hodnoty THC v potravině můžou mít na spotřebitele nežádoucí efekt, což určuje takzvaná akutní referenční dávka. Konzumací jednoho balení sušenek by byla tato hodnota překročena o několik řádů," vysvětlil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela kuchyni v restauraci v Letovicích.
FOTO: Inspekce zavřela kuchyni restaurace na jihu Moravy. Podívejte se, co našla

Inspektoři proto produkt s názvem Hemp ufo označili jako zdraví škodlivou potravinu. Výrobce sušenek, kterým je slovinská firma Jemacor, ale s výsledkem kontroly nesouhlasí. Podle zástupců firmy nejde o potravinu ale o dekoraci. Produkt nicméně stáhli z prodeje a není k dostání ani na jejich webových stránkách. Blíže se výrobce k události vyjadřovat nechtěl.

Na to, že nejde o potravinu a konzumace sušenek se nedoporučuje, upozorňuje hned několik nápisů přímo na obalu výrobku. Stejně tak výrobce zakazuje údajnou dekoraci prodávat nezletilým. To ale pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce neodradilo.

„Charakter výrobku jasně navozuje u spotřebitele dojem, že se jedná o potravinářský výrobek, který je určený ke konzumaci," uvedl mluvčí Kopřiva. THC je hlavní psychoaktivní látkou nacházející se v konopí.

V obchodě v Orlí ulici v Brně našli kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce sušenky s THC.V obchodě v Orlí ulici v Brně našli kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce sušenky s THC.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

S provozovatelem obchodu v Orlí ulici, kde inspektoři vloni v září sušenky zabavili, se redakci Deníku nepodařilo spojit. V obdobných případech nicméně Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařizuje stažení výrobku z prodejní sítě a zahajuje s kontrolovanou osobou řízení o uložení sankce.