Originální tvůrce je známý především svými četnými krátkými básněmi či slovy namalovanými na fasády domů nebo náhodné zdi.

Zhasni, stojí na červeném výrazném nápisu u jedné z laviček. Bílý podklad příkaz navíc zdůrazňuje. Výklad Timova umění je na každém z návštěvníků. Sám umělec, jenž tvoří primárně v Brně, zůstává již od počátků své tvorby v anonymitě.

„V anonymitě jsem se zabydlel a měnit to už asi nebudu, i když nad tím často přemýšlím. Je možné, že je to hodně pubertální a nedospělý postoj nosit na čumáku neustále škrabošku,“ přiznal Timo v jednom z mála rozhovorů, které kdy poskytl.

Jak je ti? Ptají se dráty vysokého napětí. Tak zní druhá z nových maleb, kterých si Brňané mohou na vyhledávaném kopci prohlédnout. Musí být ale pozorní, nachází se totiž na boční straně jedné z lavic. Dílo je navíc napsané malým písmem, lze jej tedy snadno přehlédnout.

„Znám b jako Brno, ale nových jsem si ještě nevšiml,“ reagoval třeba Brňan Adam Lísek s odkazem na ikonický nápis, který místo zdobí již několik let.

Třetí nový počin tentokrát dostal politický podtext. „Smutek, žal a pustina, kam vkročí noha Putina,“ namaloval umělec přezdívaný český Banksy na jeden z odpadkových košů. Připomněl tak běsnění ruské armády na Ukrajině, kde současná válka trvá již takřka dva roky.

close Trojice nových maleb je k nalezení na brněnské Bílé hoře. Autorem je anonymní umělec Timo. info Zdroj: Deník/Terezie Heinz zoom_in Trojice nových maleb je k nalezení na brněnské Bílé hoře. Autorem je anonymní umělec Timo.

Celkově lze po Brně najít stovky podobných děl anonymního pouličního umělce Tima. Řada z nich se nachází v centru Brna, jiné lze spatřit i na okraji města. Zhruba čtyřicetiletý muž sprejuje, maluje a jinak zdobí nejen fasády domů takřka třicet let. Podle vlastních slov ale nikdy příliš nepřemýšlel, že by Jihomoravský kraj opustil.

VIDĚLI JSTE? Slevové šílenství zachvátilo Olympii u Brna, povánoční výprodej začal

Povánoční slevy v Olympii. Zájem o nakupování neuvadl ani po vánočních svátcích. | Video: Deník/Terezie Heinz