V areálu bývalé zahradnické školy plánuje investor Brode Capital vystavět bytový dům, studentský dům, dům zdraví, internátní lyceum či dům umění. Podle Marka Kadlece jsou tak stavby pojmenovány účelově. „Pozemky jsou totiž ve stávajícím územním plánu označeny jako plochy školství, tak aby jim projekt prošel přes úřady, tak budovy takto pojmenovali. Po výstavbě by jen změnili jejich funkci na byty,“ je přesvědčený Brňan.

Proti výstavbě je rozhodnutý udělat cokoliv místní David Slanař. „Bydlím přímo naproti plánované zástavbě v ulici Lány, která je už teď dopravně zatížená. Ve špičce tu projede i tisíc aut za hodinu a tvoří se tu kolony. Už teď mám kolikrát problém vyjet z garáže a nedokážu si představit, že mě před barákem přibude křižovatka a ještě více aut,“ posteskl si muž.

Jednatel a člen představenstva investorské firmy Zdeněk Lust zdůrazni, že stavba je plně v souladu s územním plánem města. „Změna účelu stavby po dokončení není možná, to mi nikdo nikdy neschválí. Koupili jsme stavební pozemky určené pro stavbu, ne pole. Na druhou stranu neplánujeme vystavět žádné mrakodrapy a snažíme se, aby to nikoho nezatížilo. Pokud bude nový územní plán a budeme tam moci stavět něco jiného, postavíme třeba rodinné domky,“ sdělil.

Ilustrační foto
Smrt na pochodu jihem Moravy: zemřelo 15 tisíc lidí, statistiky ovlivnil covid

Na konec dubna plánují zastupci developerské firmy setkání s lidmi, kde jim podrobně projekt představí. „Kvůli covidu jsme to neudělali dříve. Nyní připravujeme pro veřejnost prezentaci, kde budou i architekti a autoři dopravní studie, kde vysvětlíme vše k plánované výstavbě," dodal Lust.

S masivní výstavbou nesouhlasí bohunický místostarosta Milan Hrdlička. „Pro lidi, co tu žijí, nemá žádný přínos. Zhorší se dopravní obslužnost v lokalitě, která je už teď přetížená. Zadali jsme si vlastní dopravní studii, abychom zjistitli přesná čísla včetně měření emisí. Přibude tam tisíce lidí, ať už nových nájemníků či lidí, kteří přijedou do plánovaného domu zdraví či umění. Překvapilo nás, že projekt vůbec existuje,“ sdělil Hrdlička.

Jednatel investorské firmy je připraven řešit dopravní situaci v lokalitě i jiným způsobem. „Tímto komplexem podle dopravní studie přispíváme 512 auty za den na výjezdu a odjezdu. Pokud by dopravní studie nevyšla, zruším Dům zdraví, který jich generuje 193. Navíc pokud je to tam tak přeplněné, nemá územní plán povolovat další zastavění budovami,“ řekl Lust.

V posledních dnech se na místostarostu obrací nespokojení místní, kteří ho žádají o vyhlášení referenda o odtržení Bohunic od Brna. „Už jsou zoufalí a nevědí, jak výstavbě zabránit. Město je nevyslyší a městská část nemá tu zákonnou sílu a ani nejsme účastníky územního řízení. Někteří se mě ptají, zda by se referendum stihlo do podzimních komunálních voleb,“ upozornil Hrdlička.

Nehoda v Královopolském tunelu. Po třinácté hodině středeční vjel do tubusu ve směru na Svitavy tahač s návěsem, který převážel těžký harvestor. Náklad byl bohužel příliš vysoký.
Špunt v Královopolském tunelu ničil světla: podívejte se na zaseknutý harvestor

Odtržení Bohunic od Brna si nedokáže představit první náměstek primátorky Petr Hladík. „Obecně je lepší se spojovat než oddělovat. Já jsem rozhodně zastánce toho hledat cesty a řešení. V otázkách týkajících se územního plánování či povolovacích procesů na soukromých pozemcích vždy záleží na míře síly města. Se samosprávami městských částí intenzivně jednáme. U námitek a vyjádření poměrně často reflektujeme jejich názory,“ řekl náměstek.

Účastníkem územního řízení se soukromým investorem budou právě představitelé brněnského magistrátu. „V současné době připravují ve spolupráci s vedením městské části Bohunic potřebné podklady pro vyjádření města k projektové dokumentaci záměru investora. Po vyhotovení vyjádření jej bude projednávat rada města. Až se tak stane, budeme o tom informovat,“ uvedl mluvčí města Filip Poňuchálek.