„I když se kvůli zamračenému počasí nedalo pozorovat Slunce ani Venuše, přišlo více lidí než vloni,“ pochvaloval si vysokou návštěvnost jeden z organizátorů Jan Píšala. Od deseti hodin ráno do devíti hodin večer se lidé zadarmo mohli zabořit do sedaček malého i velkého planetária a sledovat filmy o Slunci.

Když je sluneční skvrny, historie dalekohledů a povídání o souhvězdích omrzely, mohli si jít ohmatat hvězdnou oblohu. „Je hlavně pro lidi s poškozeným zrakem, aby věděli, jak vypadají souhvězdí,“ vysvětloval dětem astronom Rudolf Novák, k čemu slouží polokoule s hvězdami vystouplými jako Braillovo písmo. Odsuvná střecha hvězdárny byla kvůli špatnému počasí zatažená. Velké dalekohledy, které pod ní čekají na oblohu bez mraků, sloužily včera jen pro teoretické výklady. Kvůli nim přišel na hvězdárnu například amatérský astronom Igor Bartůšek. „Jeden dalekohled máme doma, tak jsme se přišli podívat na jeho velké bratříčky,“ smál se Bartůšek.

Novinkou letošního dne otevřených dveří byla fyzikální show. Při zábavných pokusech se děti i dospělí dozvěděli, jak funguje laser na diskotéce a proč mají různé mlhoviny ve vesmíru jinou barvu. Z místnosti plné kouře a výrazných pachů vycházeli o něco chytřejší a na cestu domů dostali mapu hvězdné oblohy a planet sluneční soustavy.

Program hvězdárny
Dnes
18.00 – Mars (každou středu, pátek a sobotu v šest hodin večer)
Zítra
18.00 – Irsko mýtické a mystické (z cyklu Cestovatelské čtvrtky)
sobota 1. listopadu
15.00 – O lovci Orionovi
(pořady pro děti)
3.–8. listopadu
Týden vědy a techniky (ve spolupráci s Akademií věd ČR)